Teknoloji Ekonomisi 18 MAYIS 2012 / 13:39

HP 30 bin kişi ile yollarını ayırmayı planlıyor

HP 30 bin kişi ile yollarını ayırmayı planlıyor

Dev şirketin iş gücünün yaklaşık yüzde 9’una denk gelen bu kesintiyi Bloomberg ve AllThingsD açıklarken, şirketten henüz onay gelmedi. Ancak daha önce bilgisayar ve yazıcı bölümünün birleştirilmesiyle işten çıkarmaların sinyali verilmişti.Geçtiğimiz yıl çalkantılı dönemler geçiren HP, Meg Whitman’ın şirketin başına geçmesiyle biraz olsun nefes almıştı. Whitman, Mart ayında HP’nin yazıcı ve bilgisayar bölümünün birleştirileceğini açıklayarak işten çıkarmaların da sinyalini vermişti.

Bloomberg’de yer alan haberde 25 bin, AllThingsD ise 30 bin kişinin işine son verileceğini okuyucularıyla paylaştı. Her iki yayın da ismini vermek istemeyen bir kişiyi kaynak gösterirken, ismini vermek istemeyen kişinin planlar henüz tam olarak kesinleşmediği için gizlendiği bilgisi verildi.

Bloomberg’te yer alan haberde, HP kurumsal hizmetler grubundan 10 bin ila 15 bin çalışanın görevine son verilebileceği ayrıntısı verildi. Ayrıca şirketin bazı çalışanlara erken emeklilik önerisinde de bulunabileceği aktarıldı.

349 bin 600 çalışanı bulunan HP’nin sözcülerinden Michael Thacker haberlerle ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. HP’nin önümüzdeki Çarşamba çeyrek gelirlerini açıklaması bekleniyor. Bu tarihte şirket içindeki değişikliklerin de açıklanabileceği belirtildi. Eğer haberler doğru çıkarsa Meg Whitman'ın geldiği günden bu yana yaptığı en önemli değişiklik gerçekleşecek.

HP’nin yıllık gelirleri yüzde 4 oranına düşerek 127 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Analistlere göre, şirketin yaklaşık 18 bin kişiyi işten çıkarması 1.2 milyar dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor. Şirketin 2012’nin ilk çeyreğinde kârı, bir önceki yıla göre yüzde 38 azalmıştı.
YORUMLAR
serkan 21 MAYIS 2012 / 11:28 0 0
ders alınacak bir durum bence!
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun