Teknoloji Ekonomisi 05 TEMMUZ 2012 / 15:45

Hitachi Avrupa'ya Türkiye'den açılacak

Hitachi Avrupa'ya Türkiye'den açılacak

Hitachi, son zamanlarda yüksek büyüme oranlarının yakalandığı Türkiye'de bir ofis açarak satış, tedarik ve distribütörlük hizmetlerini birleştirmeye hazırlanıyor.  2012 sonunda İstanbul'da açılacak olan "Uluslarası Satın Alma Ofisi", Hitachi'nin son yıllarda Türkiye'de yaptığı çalışmalardan oldukça memnun kalması üzerine açılıyor. Açılacak bu ofis üzerinden gerek Türkiye, gerekse de Avrupa'ya olan yatırımlarına açılan bir kapı olma özelliği taşıyor.

Şirketin gelirlerinin yüzde 43'ünün yurtdışı kaynaklı oluşu, dış yatırımlara verilen önemi ortaya koyuyor. Avrupa, Asya ve Amerika'da hızlı bir büyüme yakalayan şirket, daha ziyade büyüme eğilimindeki pazarlara yönelmiş durumda. Bu doğrultuda arasında Türkiye'nin de bulunduğu 11 ana bölge belirleyen şirket, Çin'de uyguladığı ve başarılı sonuç aldığı büyüme modelini uygulamaya sokmaya hazırlanıyor.

Toplantıda konuşan Hitachi Avrupa Grup Başkanı Sör Stephen Gomersall, şirketin pazar gelirlerinden, Türkiye'deki faaliyetlerine kadar birçok konu hakkında bilgi verdi. Şirketin Avrupa'da 9 milyar dolarlık ciro yakaladığını belirten Gomersall, özellikle Doğu Avrupa'daki büyüme oranının gelirin bu noktaya ulaşmasında payı olduğunu söyledi.

İstanbul ofisi köprü görevi üstlenecek

Şirketin İstanbul'da açacağı yeni ofisin Avrupa'yla aralarında köprü görevi göreceğini ifade eden Gomersall, bu sayede şirket olarak AB'yle olan ilişkilerini güçlendireceklerini dile getirdi. Bilgi ve Telekomünikasyon alanındaki hizmetlerine de değinen Gomersall, İş Bankası'yla yaptıkları işbirliğinden söz etti. İş Bankası'ndan 3 bin 400 adet sipariş aldıklarını söyleyen Gomersall, diğer bankalarla da görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi. Geliştirdikleri biyometrik çözümle, banka ATM'lerine "Parmak Damarı Tarayıcı" yerleştirdiklerini belirten Gomersall, bu sayede gerek güvenlik açısından gerekse de zaman tasarrufu açısından oldukça verimli bir çalışmaya imza attıklarının altını çizdi.

Gomersall, toplantıda eğitim alanındaki hizmetlerinden de söz etti. FATİH Projesi kapsamında sınıflara yerleştirilen "akıllı tahtalar" konusunda Vestel ile işbirliği içerisinde olduklarını belirten Gomersall, tahtaların yazılımlarını Hitachi tarafından yapıldığını vurguladı. Gomersall, bu konu kapsamında 85 bin adet interaktif beyaz tahta yazılım lisansı için anlaşma yaptıklarını kaydetti.

İstanbul'a kurulması yıllardır gündemde olan "Monorail" projesinden bahseden Gomersall, bu konuda bir süredir pazar araştırması yaptıklarını ifade etti. İstanbul'un giderek kalabalıklaşan bir şehir olarak bu tarz bir ulaşım sistemine ihtiyaç duyduğunun farkında olduklarını ifade eden Gomersall, şirket olarak en somut projelerden biri olarak monorail projesini gördüklerinin altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun