Teknoloji Ekonomisi 14 OCAK 2009 / 11:08

Güneş enerjisi suyu arıtıyor

İsveçli bir mucit, güneş enerjisiyle çalışan bir su arıtıcısı icat etti.

İsveçli bir mucit, güneş enerjisiyle çalışan bir su arıtıcısı icat etti.


Solvatten adlı cihaz (İsveççe’de “güneş suyu”) görünüşte sıradan bir bidondan farklı değil. Cihaz 10 litre su alıyor. Su doldurulan cihaz açık bir şekilde güneş altında bırakılıyor. Kırmızıdan yeşile dönen basit bir belirteç sayesinde kullanıcılar suyun içilebilir olup olmadığını anlıyor. Suyun içilebilir hale gelmesi ortalama 3-4 saat sürüyor. Böylece su kaynaklı hastalık riski engellenmiş oluyor.


 


Cihazın yaratıcısı Petra Wadstrom, “ Bana Solvatten’i yaratmamda ilham veren şey, dünyanın dört bir yanında bir sürü insanın kirli sularla yaşıyor olması. Çocuklar bu yüzden önüne geçilemez hastalıklara yakalanıyor. İnsanlar güneş enerjisi ile yaşadıkları halde bunu kullanımıyor” diyor.


 


Cihaz, Kenya ve Nepal’de test edilmiş. Geri dönümler şu ana kadar hep olumlu olmuş. Wadstrom metodu anlamanın oldukça kolay olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kullanmak için de teknolojik bilgi gerektirmiyor.  Solvatten sayesinde dünyanın fakir bölgelerinde yaşayan milyonlarca insanın, temiz ve mikropsuz içme suyuna kolayca erişmesi sağlanabilecek.