Teknoloji Ekonomisi 01 NİSAN 2009 / 13:04

Güneş enerjisi ile çalışan elektrikli bisiklet

Pannon Rider adlı prototip bisiklet, hibrid elektrik/ manuel sürüş sistemi ile çalışıyor.

Pannon Rider adlı prototip bisiklet, hibrid elektrik/ manuel sürüş sistemi ile çalışıyor.


Pazardaki elektrikli bisikletler son teknolojilerden yararlansa da performans ve hız konusuna gelince sorun çıkarabiliyor. Garbor Hangay tarafından geliştirilen Pannon Rider, hız ve performans sorununa güneş enerjisinden faydalanarak çözüm getiriyor. Bisiklet, güneşli günlerde, güneş panellerinden aldığı enerji ile yola devam ediyor.


Paneller sadece motorlar için elektrik üretmekle kalmıyor; sürücüyü UV ışınlarından ve yağmurdan da koruyor. Doğrudan motoru besleyen güneş panellerinin çalışmaması durumunda, üretilen enerji güneşsiz günlerde bataryayı yeniden doldurmak için kullanılabiliyor. Saatte 37 km hıza ulaşabilen bisiklet bataryası dolu iken 25 km yol alabiliyor. Hava kapalıyken batarya boşalırsa da iş sizin bacak kaslarına düşüyor. Pannon Rider şu an bir prototip. Ne zaman piyasaya çıkacağı hakkında henüz bilgi verilmiyor.

YORUMLAR
CEVDET ŞENER 19 HAZİRAN 2011 / 12:54 0 0
ENERJİ KAYNAKLARIMIZIN GELECEĞİ GÜNEŞTİR.ARAÇLARIMIZ SOKAKLARDA GÜNEŞİN ALTINDA BOYALARI SOLUYOR VE BOZULUYOR.MÜKEMMEL DÜŞÜNMÜŞ ÜRETİCİ.BUNDAN SONRA ARAÇLARIMIZI GÜNEŞİN ALTINA PARK EDECEĞİZ.ÜRETİCİYİ KUTLARIM.CEVDET ŞENER.EMEKLİ BANKACI.AVCILAR-İSTANBUL.EMEKLİNİN TEK UMUDU BU TÜR PROJELERDİR.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun