Teknoloji Ekonomisi 24 MAYIS 2012 / 15:54

Google patent davasında zafere bir adım uzakta

Google patent kavgasında suçsuz bulundu

Oracle’ın Google’a Java patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davada artık sona gelindi. Jüri, Google’ın patent haklarına aykırı bir davranışı olmadığına karar vererek, suçsuz buldu.Oracle’ın Google’ın kendisine ait RE38104 ve 6061520 kodlu patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davada jürinin kararı açıklandı. Jüri, Google’ın Android işletim sisteminde herhangi bir patent ihlali yapmadığına karar verdi. Jüri, daha önce Oracle’a ait bir telifi yapısal ve organizasyonel olarak ihlal edildiğine karar vermiş olmasına rağmen, bu durumun adil kullanım haklarına aykırı olup olmadığı konusunda sürümcemede kaldı.

Yargıç henüz kesin kararı açıklamamış olmasına rağmen, vereceği kararın jüriden farklı olması beklenmiyor.

Jürinin aldığı karardan sonra açıklamada bulunan taraflardan Google, bu kararın sadece kendileri için değil Android ekosistemi için bir zafer olduğunu açıkladı. Oracle cephesi ise, alınan karara rağmen Java haklarının yılmaz savunucusu olmaya devam edeceklerini açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun