Teknoloji Ekonomisi 15 AĞUSTOS 2011 / 15:38

Google Motorola Mobility’yi 12,5 milyar dolara satın alıyor

Dev arama motoru, Motorola Mobility şirketini 12,5 milyar dolar nakit para karşılığında satın alıyor. Bu satın alma Google’ın esas odaklandığı internet dışındaki en büyük hamlesi ve şu ana kadar ödediği en büyük meblağ olarak göze çarpıyor.Son dönemin popüler mobil işletim sistemi Android'i üreten Google, bu kez piyasanın önemli oyuncularından Motorola Mobility’yi satın alıyor. Hem de bugüne kadar yaptığı en büyük ödemeyle, 12,5 milyar dolar nakit karşılığında bünyesine katıyor.

Motorola Mobility bu Ocak ayında Motorola’dan ayrılmıştı. Şirket kendini akıllı telefon piyasasında Apple ve Asyalı rakiplerinin karşısında konumlandıracak Android tabanlı telefonlar üzerinde çalışıyordu.

Google CEO’su Larry Page, Motorola Mobility’nin Android ile bağının iki şirket için önemli bir birliktelik yarattığını ifade etti. Page, “Birlikte, tüm Android ekosistemine inanılmaz bir kullanıcı deneyimi yaşatacağız” dedi.

Satın almanın bu yılın sonlarına doğru ya da 2012’nin başında tamamlanması bekleniyor. Daha önce Google en fazla DoubleClick için 3,2 milyar dolar ödemişti.