Teknoloji Ekonomisi 29 KASIM 2012 / 17:18

Google İtalya'nın başı vergi problemleriyle dertte

Google İtalya'da da vergi sorunu yaşıyor

İtalyan polisi bu hafta Google İtalya’ya yeni bir vergi incelemesi başlatırken, daha önce yapılan soruşturmalar ile grubun gelir beyanında eksikler olduğu ortaya çıktı. 

İtalyan polisi bu hafta Google İtalya’ya yeni bir vergi incelemesi başlattı. Daha önce yapılan soruşturmalar ile grubun gelir beyanında eksikler olduğu ortaya çıkarken, ekonomi bakanlığının bir belgesi de satış vergisi borcunu ortaya koydu.

Reuters’in haberine göre, İtalyan finans polisi tarafından 2007 yılında yapılan ilk incelemede Google’ın İtalya operasyonlarından İrlanda’ya kâr transferi yapmak için bir sistem geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Google bu yöntemle daha uygun bir vergi rejiminden avantaj sağlamayı hedefliyordu.

Bakanlığın parlamentodaki bir soru önergesine verdiği yanıta göre, İtalya’da 2002-2006 yıllarını kapsayan soruşturmalar, Google’ın en az 240 milyon avro, yani 310 milyon doları beyan etmediğini ortaya koyarken, satış vergisinde de 96 milyon avrodan fazla borcu olduğunu gösterdi.

Bu tablo karşısında Pazartesi günü yeni bir inceleme başlatan İtalyan polisi, amacının da İtalya’daki mali sorumlulukları ne derece karşılandığını görmek olduğu açıklamasını yaptı. Google ise yaptığı açıklamada faaliyet gösterdiği her ülkede vergi kanunlarına uygun hareket ettiğini belirterek, “İtalyan yasalarına uyum konusunda kendimize güveniyoruz. Yetkili otoritelerle işbirliğine ve soruşturmada her türlü sorularına yanıt vermeye de hazırız” dedi.

İtalyan polisi vergi usulsüzlüklerine karşı son aylarda önemli adımlar atıyor. Bunda, İtalya’nın dev kamu borcunu kontrol altına almaya çalışan hükümetin çabalarının payı çok büyük. İtalya’da elde ettikleri kârı, daha az vergi verebilecekleri ülkelere kaydırmaya çalışan diğer çok uluslu online şirketler de İtalyan polisinin yakın takibinde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun