Teknoloji Ekonomisi 22 OCAK 2016 / 14:21

Google iOS cihazlarda yer almak için 1 milyar dolar ödedi

Teknoloji devi Google Apple’a, 2014 yılında iOS üzerinde arama motoru kalabilmek için 1 milyar dolar ödedi.

Google ve Apple arasında büyük bir rekabet bulunsa da, bu şirketlerin çıkarları doğrultusunda anlaşma yapmasına engel olmuyor. Bloomberg’de yer alan habere göre, Google iOS işletim sistemleri arama motorunda yer almak için, 2014 yılında Cupertino’ya 1 milyar dolarlık ödeme yaptığı belirtiliyor. Apple ve Google bu rakamı gizli olarak tutsa da, Google’ın Oracle ile devam eden dava sürecinde, durum ortaya çıkıyor. Aynı dava sürecinde Oracle, Android işletim sistemiyle Google’ın 22 milyar dolar kar ettiğini iddia ediyor.

İki dev şirket arasında gerçekleşen anlaşmada, Google’ın iOS cihazları üzerinden elde ettiği gelirlerden yüzde 34’lük pay veriliyor. Bu yüzde 34’lük payı hangi şirketin aldığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bu rakamların ortaya çıkmasından rahatsız olan Google, her iki şirketin bu konuda hassas olduğunu vurgulayarak, mahkeme kayıtlarını gizlilik altına alınması için başvuruda bulunduğu belirtiliyor.
 
ETİKETLER : Google apple iOS
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun