Teknoloji Ekonomisi 15 EYLÜL 2011 / 15:17

Google'ın Motorola'ya ödeyeceği miktar 3 milyar dolar artmış

Motorola 3 milyar dolar fazlaya mâl olmuş

Google, Motorola Mobility Holdings için verdiği teklifi, iki şirket arasında iki haftayı aşan görüşmelerde yüzde 33 artırarak 12,5 milyar dolara yükseltti. Bu bilginin kaynağı ise yasal raporlamalar…Reuters’in haberine göre ilk aşamada Google, 1 Ağustos itibariyle her bir Motorola hissesi için 30 dolar teklif etmişti. Ama görüşmelerin sonunda 40 dolar ödedi. Zira internet devi için Motorola’nın patent portföyü bulunmaz bir hazineydi. Hele de Apple ve Microsoft’un da dahil olduğu konsorsiyuma Nortel’in patentlerini kaptırdıktan sonra…

Motorola’nın ABD’nin sermaye piyasası kurulu olan SEC’e verdiği bilgi dosyasına göre, Motorola’ya bu anlaşma konusunda danışmanlık yapan Qatalyst Partners’tan Frank Quattrone, 5 Ağustos’ta Motorola’ya ilk teklifi reddetmesi ve hisse başına 43,50 dolar teklif için baskı yapması tavsiyesinde bulunmuş.

9 Ağustos’ta Google bu sefer hisse başına 37 dolarlık bir teklifle gelmiş. Ama Motorola CEO’su Sanjay Jha, şirket olarak kabul etmeyi planladıklarını teklif miktarını hisse başına 40,50 dolar veya üstü olarak belirtmiş. Bu yönlendirmenin ardından Google da hisse başına teklifini 40 dolara yükselterek, değerleme çalışmalarına başlamayı planladığını bildirmiş. Ardından da 14 Ağustos’ta birleşme kararı alınmış.

Şirketler de 15 Ağustos’ta birleşmeyi kamuoyuna açıklayarak, Motorola’nın her bir hissesi başına 40 dolar fiyat belirlendiğini bildirdiler. Bu miktar, Motorola’nın bir önceki işlem günündeki kapanışının da yüzde 63 üstündeydi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun