Teknoloji Ekonomisi 13 TEMMUZ 2011 / 12:28

Google da zora düşer

Google Plus’ın kullanıma başlanması ile hareketli bir çeyrek dönemi geçirmesinin ve hükümetin, şirketin iş uygulamaları ile ilgili bir araştırmayı açıklamasının ardından, Google’ın yatırımlarının çokluğu ve düşen kâr marjları yatırımcıların da dikkatini çekmeye başladı.Google, internet arama pazarında 1 numaralı konumunu korumak ve yeni pazarlara girmek için çok farklı iş kollarına para akıttı. Sosyal ağlar ve mobil kanatta Facebook ve Apple gibi devlerle çarpışıyor.

Şirket bu savaşta birçok farklı noktada hamle yapma çabasında. Bu hamle noktalarından biri de yetkin insan kaynağı ve şirket bu doğrultuda, bu yıl 6 binden fazla kişiyi işe almayı planlıyor. Ama Google’ın harcamaları Wall Street’te farklı yankı buluyor. Marjları kemiren işletme maliyetlerindeki keskin artışın ardından, şirket hisseleri düşüş sergiledi. Morgan Stanley de geçtiğimiz hafta şirketin notunu aşağı çekerek, gerekçesini ‘şirketin artan maliyetleri’ olarak gösterdi.

Şirketin harcamaları azaltması yönünde üzerinde artan baskıyı hafifletebilecek tek unsur olarak ise Google + görünüyor. Bu sosyal iletişim ağı ile ilgili ilk yorumlar cesaret verici ve şirketin en sonunda Facebook’un artan popülaritesine karşı etkili bir stratejiyi hayata geçirdiğine dair iyimserlik taşıyor. Birçok kullanıcıya göre bu hamle ile, Facebook’un dünyada sonsuza kadar tek sosyal platform olmayacağı da görülmüş oldu.

Google + kullanıma açıldığından beri şirket hisseleri hızlı yükseliş sergiledi. Hatta analistlere göre bu yapı, Larry Page’in CEO’luğundaki ilk büyük hamlesi oldu. Nisan ayında göreve gelen ve kuruculardan da biri olan ve pek medya dostu olmayan 38 yaşındaki Page, farklı bir yönetim stratejisi ile bir dizi yöneticiyi direkt olarak kendi altında konumladı.

Şirketin gelirleri ile ilgili raporun kattığı iyimserlikten önce, geçtiğimiz ay ise şirket Federal Ticaret Komisyonu’nun, şirketin arama ve reklam uygulamalarını soruşturduğunu açıklamıştı. Yatırımcılar bu süreçle ilgili bilgi edinme çabasına girdiler ve ne kadar süreceğini sorgulamaya başladılar. Başlangıç aşamalarındaki soruşturma ışığında, Google’ın olası bir cezai dönüşle karşılaşmasının önünde daha yıllar var gibi görünüyor. Bu da, yatırımcıların içini rahatlatıyor.
ETİKETLER : Google maliyet
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun