Teknoloji Ekonomisi 13 AĞUSTOS 2012 / 10:22

Google 4 bin kişiyi işten çıkarıyor

Motorola Mobility yeniden yapılanıyor

Geçtiğimiz yıl 12.5 milyar dolar ödeyerek Motorola Mobility’yi satın alan Google, şirketin 4000 çalışanının işine son vererek yeniden yapılanma adına ilk radikal hamlesini gerçekleştirdi.

 Mayıs ayının sonunda tamamlanan satın alma işleminin ardından, Motorola Mobility’de kabuk değişimi başladı. Google, şirketin dünya genelinde olan 20 bin çalışanının yüzde 20’sinin işine son verdi. Bu 4000 kişinin üçte ikisi A.B.D dışındaki pazarlarda gerçekleşirken, dünya genelinde 3 ofisi kapatılıyor. Şirketin dünya çapında 94 ofisi bulunuyor.

Şirketin giderlerini azaltarak 275 milyon dolarlık tasarruf sağlamayı hedefleyen şirketin bu hamlesinin üçüncü çeyrekte etkilerini göstermesi bekleniyor. Kısa süre önce New York Times’ta yer alan makalede, Google’ın Asya ve Hindistan’daki operasyonlarını daraltmayı planladığı bilgisi verildi. Şirketin düşük fiyatlı çokça cep telefonu üretip satmak yerine, daha özel modeller üzerine yoğunlaşması bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Motorola Mobility CEO’su Dennis Woodman, şirketin kâr getirmeyen pazarlardan çekilmeye başlayacağını belirtirken, bundan böyle alt seviye telefonlar üretmeyeceklerinin de altını çizdi. Woodman, şirket olarak odada kimin olduğunu anlayabilecek ses tanıma sistemleri, daha iyi kameralar ve uzun ömürlü pil gibi projeleri hayata geçirmek istediklerini vurguladı.

Google’dan yapılan açıklamada, Motorola’nın işten çıkarılan kişilere bu zor durumda destek vermeye devam edeceği ve uygun bir iş bulmaları için çaba sarfedeceği bildirildi. Geçtiğimiz günlerde HTC'de benzer bir hamle yaparak kâr getirmeyen pazarlardan uzaklaşan bir politika izlemeye başlamıştı. Gelecek günler bu stratejinin Apple ve Samsung karşısında ne kadar başarılı olacağını gösterecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun