Teknoloji Ekonomisi 14 OCAK 2016 / 17:15

Go Pro’da işler kötüye gidiyor

Aksiyon kamera üreticisi Go Pro 2015 yılında beklediği satış miktarına ulaşamayınca, toplam iş gücünün yüzde 7’sini işten çıkartacağını duyurdu.

Ekstrem sporları sevenlerin her koşulda fotoğraf ve video kaydetmesi için rakipsiz bir marka haline dönüşen Go Pro, hızlı bir büyüme sürecine girmişti. Her yıl çalışan sayısını yüzde 50 oranında arttıran Go Pro, 2015 yılında beklediği ilgili göremeyince, 100’den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Şirket içi yazı gönderen Go Pro CEO'su Nick Woodman, işten çıkarmaların gerekli olmasından dolayı böyle bir karar aldıklarını belirtiyor.

2015 yılının son çeyreğinde 511 milyon dolar gelir beklentisinde olan şirket, 435 milyon dolar gelir elde ederek hedefini tutturamadı. Bu gelişmeler doğrultusunda hisse senedi değeri yüzde 25 düşen Go Pro, değerinin 4’te birini kaybetti.

Go Pro’nun yaşadığı problemlerin temelinde, aksiyon kamera pazarına yeni oyuncuların girmesi yatıyor olabilir. Son olarak Hero4 Session’ı piyasaya süren şirket, fiyatının rakiplerine göre fiyatının daha yüksek olması nedeniyle kullanıcılarının tepkisini çekiyor.  İşten çıkarımlar ve yeni planları doğrultusunda 2016’da yeni projelerle karşımıza çıkacak olan Go Pro, aksiyon kameralarına kendi dronunu üretmeyi planlıyor. Şirketin son çeyrek sonuçlarının 3 Şubat tarihinde açıklaması bekleniyor.