Teknoloji Ekonomisi 14 OCAK 2016 / 17:15

Go Pro’da işler kötüye gidiyor

Aksiyon kamera üreticisi Go Pro 2015 yılında beklediği satış miktarına ulaşamayınca, toplam iş gücünün yüzde 7’sini işten çıkartacağını duyurdu.

Ekstrem sporları sevenlerin her koşulda fotoğraf ve video kaydetmesi için rakipsiz bir marka haline dönüşen Go Pro, hızlı bir büyüme sürecine girmişti. Her yıl çalışan sayısını yüzde 50 oranında arttıran Go Pro, 2015 yılında beklediği ilgili göremeyince, 100’den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Şirket içi yazı gönderen Go Pro CEO'su Nick Woodman, işten çıkarmaların gerekli olmasından dolayı böyle bir karar aldıklarını belirtiyor.

2015 yılının son çeyreğinde 511 milyon dolar gelir beklentisinde olan şirket, 435 milyon dolar gelir elde ederek hedefini tutturamadı. Bu gelişmeler doğrultusunda hisse senedi değeri yüzde 25 düşen Go Pro, değerinin 4’te birini kaybetti.

Go Pro’nun yaşadığı problemlerin temelinde, aksiyon kamera pazarına yeni oyuncuların girmesi yatıyor olabilir. Son olarak Hero4 Session’ı piyasaya süren şirket, fiyatının rakiplerine göre fiyatının daha yüksek olması nedeniyle kullanıcılarının tepkisini çekiyor.  İşten çıkarımlar ve yeni planları doğrultusunda 2016’da yeni projelerle karşımıza çıkacak olan Go Pro, aksiyon kameralarına kendi dronunu üretmeyi planlıyor. Şirketin son çeyrek sonuçlarının 3 Şubat tarihinde açıklaması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun