Teknoloji Ekonomisi 29 MART 2013 / 11:19

Gartner 2013 BT harcamaları öngörüsünü 100 milyar dolar artırdı

Araştırma şirketinden yapılan açıklamaya göre, bilgi teknolojilerine bu yıl yapılacak yatırım 3.8 trilyon dolar olarak gerçekleşecek.Gartner’ın dünya çapındaki BT harcamaları öngörüsü yenilendi. Yapılan açıklamaya göre, BT harcamaları bir önceki tahminlere kıyasla 100 milyar dolar artarak 3.8 trilyon dolara çıkacak.

Dünya ekonomisine bakıldığında durgunluk yaşanacağı beklentileri hakimken Gartner’ın bu öngörüsünü yenilemesi, ekonomik durumun ötesinde BT ihtiyaçlarının arttığı ve güven duyularak yatırım yapıldığı sonucunu ortaya çıkarıyor.

ABD harcamaların küresel ekonomik durumla eşdeğer seyredeceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Bunun yanında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan ekonomik krizle birlikte Avrupa Birliği’nin temkinli yaklaşımı kısa vadede harcamaların kısılacağını işaret ediyordu.

Özellikle akıllı telefon, tablet ve yazıcılardaki harcamaların hızla arttığı görülüyor. Gartner’ın verilerine göre, bu cihazlar için yapılan harcama geçtiğimiz yıl 665 milyar dolar düzeyindeyken bu yıl 718 milyar dolara çıkacak. Bir başka deyişle yüzde 8’lik artış bekleniyor.

En yavaş büyüme telekom hizmetlerinde görülecek

Kurumsal yazılım alanında da yüzde 6’lık artışla 297 milyar dolarlık harcama bekleniyor. BT operasyonları yönetimi yazılımı alanındaysa bir durgunluk gözlenirken veritabanı yönetim sistemlerindeki harcamaların arttığı göze çarpıyor.

BT hizmetleri ve veri merkezi sistemleri bu yıl harcamaların arttığı alanların başında geliyor. Ancak bu artış hızında biraz olsun azalma olduğu belirtiliyor. BT hizmetlerindeki fiyat rekabeti ve bütçelerin yeni danışmanlık projelerine kaydırılması sebebiyle de bu sektördeki şirketler zorlanacak. Harici depolama alanında ve Avrupa piyasasındaki harcamaların azalması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl düşen telekom hizmetleri alanında bu yıl düşük de olsa bir büyüme görülecek. Gartner’ın raporuna göre, geçtiğimiz yıla göre telekom hizmetleri alanında 1.7 trilyon dolarlık gelir yaratılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun