Teknoloji Ekonomisi 29 EYLÜL 2008 / 11:17

Futbol maçlarının galibi insanlar değil, robotlar olacak

Yeni geliştirilen robotlar, başlarına yerleştirilen kameralar ile nesnelerin rengini seçebiliyor, sırtlarındaki batarya sayesinde futbol oynuyorlar.

Yeni geliştirilen robotlar, başlarına yerleştirilen kameralar ile nesnelerin rengini seçebiliyor, sırtlarındaki batarya sayesinde futbol oynuyorlar.


Alman mühendisler, başlarına monte edilen kameralar aracılığıyla nesnelerin rengini ayırt edebilen insansı robotlar üretiyor. Robotlar futbol oynayabilecek şekilde programlanıyor. Hedef 2050 yılına gelindiğinde robotları şampiyon futbol takımlarıyla yarışabilir seviyeye getirmek.


Bu robotlar güçlü büyük ve gerçekten hızlı. Lola isimli insansı robot, baş kısmındaki video kamera aracılığıyla görebiliyor, sırtındaki küçük bataryadan güç alarak futbol oynuyor. Kameraya kaydedilen bilgiler, farklı motorları aktive eden mikroçip vasıtası ile sisteme işleniyor. “Bu kamerayı kullanarak robot, yerdeki nesneleri algılayıp tanımlayabiliyor. Mesela yerdeki kırmızı topu görüyor, topu takip ediyor ve kaleye atış yapmayı deniyor.


Ayrıca mühendisler, arıların su ve yiyeceklerin yerini bildirme amaçlı danslarını taklit eden küçük arı robotlar ve gerçeğinden hiç farkı olmayan örümcek robotlar tasarladı. Arı robotların üst yüzeyi mumla kaplı. Böylece diğer arılar ona zarar veremiyor. Mühendisler ilerleyen dönemde robot arıların, dans aracılığıyla gerçek arıları istediği yöne yönlendirebilmeyi planlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun