Teknoloji Ekonomisi 18 EKİM 2012 / 15:46

Foxconn fabrikalarında çocukları çalıştırmış

Foxconn, bu defa da Shandong eyaletinde yer alan bir fabrikasında 14 yaşındaki lise öğrencilerinin stajyer kimliği adı altında çalıştırılmasıyla gündeme geldi. Apple’ın en büyük üreticisi konumunda olan Foxconn’un, iPhone 5 üretiminde 14 yaşında çocukları çalıştırdığı ortaya çıktı. Shandong eyaletinin Yantai şehrinde bulunan fabrikada yapılan incelemelerde, en küçüğü 14 yaşında olan öğrencilerin çalıştırıldığının belirlendiği, sorumluğunun fabrikaya ait olduğu ve sorunun çözüme kavuşması adına tüm önlemlerin alındığı ifade edildi.

Foxconn şirketinin 19 bin kişilik işçi açığını telafi edebilmek için çok sayıda öğrenci istihdam etmişti. Geçtiğimiz dönemde iPhone 5 üretiminde sıkıntılar yaşayan şirket, fabrikalarındaki işçilere yoğun baskı yapmış, ülkenin kuzeyindeki Taiyuan şehrindeki fabrikasında çıkan ve 2 bin kişinin katıldığı ayaklanma nedeniyle üretime bir gün ara vermişti.

Foxconn, yaptığı açıklamada çocuk işçi çalıştırdığını doğrularken, yasalara karşı geldiğini doğruladı. söz konusu hukuksuzluğun tüm sorumluluğunu üstlendiklerini ve fabrikalarında çalıştırdıkları çocuk yaştaki öğrencilerden de özür dilediklerini duyurdu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun