Teknoloji Ekonomisi 16 KASIM 2012 / 12:55

Foxconn'da üretimi robotlar devralıyor

Foxconn'da üretimi robotlar devralıyor

İşçilere uyguladığı ağır çalışma şartları ve çıkan eylemlere gündemden düşmeyen Foxconn, fabrikalarına endüstriyel robotlar ekleyerek bu sorunların önüne geçmeyi amaçlıyor. Tüketicilerin sıklıkla rağbet gösterdiği cihazların üretimini üstlenen Foxconn, fabrikasında çıkan isyanlar sebebiyle üretimde sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Bu durumu gözden geçiren Foxconn kurmayları, Çin’de bulunan fabrikalarından başlamak üzere, fabrikalarına endüstriyel robotlar eklemeye başladı.

İlk etapta 10 bin robotla başlayan hamle, yıl sonuna kadar 20 bin robota çıkacak. Şirketin bu konudaki hedefiyse 1 milyon robot sayısına erişerek, üretimdeki hızını artırmak. Foxbot adındaki robotlar, insan gücüne göre oldukça hızlı donanım üretimi gerçekleştirebildikleri gibi, çalışırken sadece ufak bir grup teknisyene ihtiyaç duyuyorlar.Foxconn’un kendi üretimi olan Foxbot’ların bir tanesi 25 bin dolara mâl olurken, uzun vadede şirkete sağlayacağı gelirle birlikte parasını çıkartacağa benziyor.

Robotların üretime başlamasıyla birlikte Foxconn’un kendisine sürekli sorun çıkartan işçilerin bir bölümüyle yollarını ayıracağına kesin gözüyle bakılırken, bu sayının ne kadar olacağını konusunda kesin bir bilgi henüz yok.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun