Teknoloji Ekonomisi 08 EKİM 2012 / 10:33

Foxconn'da işçiler greve gitti, iPhone 5 üretimi sekteye uğradı

Çalışanlar isyan etti iPhone 5 üretimi tehlikede

Foxconn fabrikalarında kazan kaynamaya devam ediyor. Şirket bu defa da işçilerin yaptığı grevle gündeme gelirken, durumdan en çok Apple etkilenmiş gibi görünüyor. İki hafta önce Çin’de bulunan bir fabrikasında isyan çıkan şirket, bu kez de işçilerin greve gitmesiyle ortaya çıkan krizle karşı karşıya kaldı. Zhengzhou'daki fabrikasında greve giden 3 bin ila 4 bin arasındaki işçi, çeşitli fabrikalardan ve birçok iPhone 5 üretim hattından gelen üretimlerin tek yerde toplanmasının tüm günü felç ettiğini belirterek greve gittiler. Bunun yanı sıra yeterli eğitim sağlanmamasına karşın, işçilerden üstün performans beklenmesi ve tatil gününde dahi işçilerin çalışmaya zorlanması grevin diğer sebepleri arasında gösteriliyor.

Özellikle kalite kontrol departmanında yaşanan bu sıkıntının ardından, iPhone 5’in kasasında oluşan sıkıntılar ve kutusunda bulunan çizikler gibi sorunların devam etmesi beklenirken, uzun vadede iPhone üretiminin sekteye uğrayabileceği de bekleniyor.

İki hafta önce 2 bin işçinin karıştığı ayaklanmanın ardından fabrikayı kapatma yolunu seçen Foxconn'un ve gerçekleşen bu olumsuz olaylar sebebiyle iPhone  üretiminde sıkıntılar yaşayan Apple'ın yakın zamanda nasıl bir politika izleyeceğini merakla bekliyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun