Teknoloji Ekonomisi 13 NİSAN 2011 / 17:22

Foxconn Brezilya’ya 12 milyar dolar yatırıyor

iPad ve iPhone’un da üreticisi olan Tayvanlı Foxconn, Brezilya’da bilgisayar ve taşınabilir telefon bileşeni üretimi için 12 milyar dolar yatırmayı planlıyor.

Dev şirketin önümüzdeki 5 ya da 6 yıl içinde Brezilya’ya yatırımını tamamlaması bekleniyor. Detaylar belirlenmese de yatırımın imzalara kaldığı belirtildi. Foxconn HP ile işbirliği çerçevesinde 25 Şubat’ta Türkiye’de 60 milyon dolarlık yatırımla üretime geçmişti.

Geçtiğimiz ay şirket nispeten daha maliyetli bulduğu 200 bin işçisiyle yollarını ayırarak Shenzhen’deki fabrikasını beden gücünden bağımsız hale getirerek Çin’in orta kesimlerinde kuracağı fabrikada çalışmak üzere daha ucuza çalışabilecek 400 bin yeni çalışanı bünyesine katacağını açıklamıştı.

Foxconn’un Brezilya’ya yatırımı gerçekleşirse dünyanın en büyük sekizinci ekonomisinde özellikle ileri teknoloji üretiminde farklı iş fırsatları ortaya çıkarabilir. Brezilya Başkanı Dilma Rousseff ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Çin ile sıkı ilişkiler kurarak önemli anlaşmaların sağlanmasına yardımcı oldu.

Şu anda Foxconn, Apple, Sony, Nokia ve HP gibi şirketler için üretim yapıyor. Dev şirket daha önce de Çin’deki çalışan hakları ve intiharlarla gündeme gelmişti.