Teknoloji Ekonomisi 13 NİSAN 2011 / 17:22

Foxconn Brezilya’ya 12 milyar dolar yatırıyor

iPad ve iPhone’un da üreticisi olan Tayvanlı Foxconn, Brezilya’da bilgisayar ve taşınabilir telefon bileşeni üretimi için 12 milyar dolar yatırmayı planlıyor.

Dev şirketin önümüzdeki 5 ya da 6 yıl içinde Brezilya’ya yatırımını tamamlaması bekleniyor. Detaylar belirlenmese de yatırımın imzalara kaldığı belirtildi. Foxconn HP ile işbirliği çerçevesinde 25 Şubat’ta Türkiye’de 60 milyon dolarlık yatırımla üretime geçmişti.

Geçtiğimiz ay şirket nispeten daha maliyetli bulduğu 200 bin işçisiyle yollarını ayırarak Shenzhen’deki fabrikasını beden gücünden bağımsız hale getirerek Çin’in orta kesimlerinde kuracağı fabrikada çalışmak üzere daha ucuza çalışabilecek 400 bin yeni çalışanı bünyesine katacağını açıklamıştı.

Foxconn’un Brezilya’ya yatırımı gerçekleşirse dünyanın en büyük sekizinci ekonomisinde özellikle ileri teknoloji üretiminde farklı iş fırsatları ortaya çıkarabilir. Brezilya Başkanı Dilma Rousseff ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Çin ile sıkı ilişkiler kurarak önemli anlaşmaların sağlanmasına yardımcı oldu.

Şu anda Foxconn, Apple, Sony, Nokia ve HP gibi şirketler için üretim yapıyor. Dev şirket daha önce de Çin’deki çalışan hakları ve intiharlarla gündeme gelmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun