Teknoloji Ekonomisi 03 ARALIK 2012 / 16:33

Facebook WhatsApp'ı satın alacak mı?

Facebook WhatsApp'ı satın alacak mı?

Mobil alanda daha fazla etkin olmayı amaçlayan Facebook, bir süredir gerçekleştirdiği satın almalara popüler mobil sohbet uygulaması WhatsApp’le devam etmeyi planlıyor. TechCrunch’ın haberine göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in California merkezli şirketle görüşmelere başladığını öne sürüldü. Görüşmelerde sunulan fiyat aralığı veya ne tür şartlar öne sürüldüğü kesin olmamakla birlikte, WhatsApp tarafından şu ana kadar konu hakkında açıklama yapılmadı.

Yakın zamanda 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’un, gelişen mobil pazarda daha aktif hale gelmeyi hedeflediği çok açık. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bir süre önce yaptığı açıklamada, dünyada 5 milyar insanın mobil cihaz olduğunu belirtirken, şirket olarak en çok ilgilenecekleri alanın mobil alan olacağının altını çizmişti. Bunun yanı sıra WhatsApp’in dünya çapında yüzden fazla ülkede yaygın olması ve milyonlarca (TC’ın iddiasına göre 100 milyon) günlük aktif kullanıcısı olması da, iddiaları destekleyen bir diğer unsur olarak göze çarpıyor.

İşin gelir boyutuna baktığımızda da, bu güne kadar reklam gelirleri üzerine yoğunlaşan Facebook’un, WhatsApp gibi ücretli bir uygulamayı satın almasıyla birlikte oluşacak yeni iş modellerinin, gelir yelpazesini biraz genişleteceğini söyleyebiliriz. Bu sayede para piyasalarında daha fazla ilgi çekecek olan sosyal medya sitesi, son dönemde yakaladığı yükseliş hızını bir nebze olsun artırabilir.

Mobil gücünü artırmak için her yolu deneyen Facebook’un, olası bir satın almayla birlikte ne derece fayda sağlayacağını görmek için işlerin resmileşmesini beklemekte fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun