Teknoloji Ekonomisi 18 MAYIS 2012 / 15:16

Facebook'un değeri 100 milyar doları aştı

Facebook halka arzıyla ilgili tüm merak edilenler!

Halka arzı gerçekleşen Facebook, hisse başına 38 dolardan 16 milyar dolar gelir elde etti. Böylece şirketin toplam değeri 104 milyar doları bulurken tarihi rekorlar kırıldı. İşte halka arzla ilgili tüm merak edilenler...Dünyanın en büyük halka arzlarından biri nihayet gerçekleşti. Gündemi uzun süredir meşgul eden halka arz süreci tamamlanarak Facebook’a 16 milyar dolar kazandırdı. Böylece şirketin değeri 104 milyar doları buldu. Bu rakam Amazon, Kraft, Walt Disney ve McDonald’s gibi çokça bilinen markaların bile üzerinde.

50 milyar dolar Dominik Cumhuriyeti’nin ekonomik büyüklüğüne denk geliyor. Ayrıca dünyanın her yerinde binlerce mağazası bulunan McDonalds’ın da değerinin 83 milyar dolar olduğunu hatırlatalım.

Halka arzdan önce yapılan beklentilerin en yükseğini yakalayarak hisse başına 38 dolara değerlenen Facebook, böylece ilk kez yatırımcılara ortak olma şansı verdi. 8 yıl önce kurulan şirket, en başında hiçbir gelir elde edemezken şimdi 100 milyar dolar değeri bulmasıyla tarihe geçti.

Doğru zamanın beklenmesi talebi artırdı

Şirket 2012’nin ilk üç ayında net kârı 205 milyon dolar olmak üzere 1.06 milyar dolar gelir elde etti. Facebook 2011 yılında toplam bir milyar dolar kâr ederken bir önceki yıl sadece 606 milyon dolar kasasında kalmıştı.Uzmanlara göre, şirket 2009 yılında halka arz edilseydi çok daha düşük bir fiyata gidebilirdi. Şirketin uzun süre beklemesi yoğun bir talep oluşturdu ve bu talep de oldukça üst düzeyde bir değerleme çıkmasını sağladı.

Tarihin en yüksek değerli üçüncü halka arzı oldu

Sadece iki Çinli bankanın 130 milyar dolar civarında bir değerleme ile halka arz olduğu biliniyor. Bu nedenle Facebook’un bu halka arzla tarihin en büyük üçüncü halka arz değerlemesini sağladığı görülüyor.

Bugüne kadar dünyanın en pahalı internet şirketi olaraksa Google halka arz edilmişti. 2006 yılında Google 1.9 milyar dolar elde ettiği halka arz sonucunda 23 milyar dolardan değerlenmişti.

8 yıllık maceranın sonunda halka arz edilen Facebook’ta yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Peter Thiel’in 2004 yılında yatırdığı 500 bin dolar, halka arzla birlikte 640 milyon dolara dönüştü. Hala elinde 28 milyon hissesi bulunan Thiel’in elindeki hisselerin değeri de 1 milyar doların üzerinde. Thiel güvendiği bir sosyal medya girişimine yatırdığı parasını bin 280’e katladı.

Bu arada Mark Zuckerberg de bu arzla birlikte 28 yaşında dünyanın en zengin 29. insanı oldu.Gelirinin 28 katı değerlendi

Facebook’un 2011 yılında elde ettiği toplam gelir 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ancak halka arz sonrasında şirketin 104 milyar dolar ettiği görüldü. Google’ın geçtiğimiz yıl 38 milyar dolar gelirine göre 200 milyar dolar civarında değerlendiği düşünüldüğünde, Facebook’un değerinin biraz fazla olduğu düşünülebilir.

2010 yılında otomotiv devi General Motors bile 15.8 milyar dolar yatırım çekebilmişti. Diğer internet halka arzlarına baktığımızda, 2011 yılı Kasım ayında ise Groupon borsada yerini aldı. Ancak şirketin birkaç hafta içinde halka arz fiyatının altına gerilediği görüldü. Şirket 30 milyar dolar değer üzerinden halka arz olmayı hedefledi ancak şimdiden değerinin çok altında kaldı. LinkedIn ve Pandora da 2011 yılı içinde halka açıldı ve şu anda hisseleri halka arz fiyatının altında.

2011 yılının sonlarına doğru önemli bir yatırım alan sosyal ağla ilgili yazımızda da belirttiğimiz gibi, Facebook’a ilginin kaybolması durumunda hisselerinin oldukça hızlı düşeceği öngörülebilir. Dünyanın en değerli şirketi de bir diğer teknoloji şirketi olan Apple. Şirketin değeri şu anda 496 milyar dolar seviyesinde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun