Teknoloji Ekonomisi 31 OCAK 2013 / 15:04

Facebook mobil reklam gelirlerini yükseltiyor

Facebook mobil reklam gelirlerini yükseltiyor

Dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan sosyal medya devi Facebook, 2012 yılını artışlarla kapatırken, mobil alana yaptığı yatırımların karşılığını, bu alandan elde ettiği gelirlerin artmasıyla almaya başladı. Mobil alanda yükselişe geçen şirket, bu alandaki kullanıcını sayısını yüzde 57 oranında artırarak 680 milyona yükseltirken, bu alandan elde ettiği gelir, toplam pastanın yüzde 23’ünü oluşturdu. Şirket, aynı dönemde gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 40’lık artışla 1,59 milyar dolara yükseltti. Şirket, analistlerin beklentilerini aşmasına karşın, açıklanan sonuçlardan sonra oldukça hassas olan hisselerinde yüzde 8 oranında bir düşüş yaşadı.Gelirlerinin çoğunu reklam ve ödeme alanında elde eden site, reklam gelirlerini geçtiğimiz yıla göre yüzde 41 oranında artırarak 1,33 milyar dolara yükseltti. Ödeme alanında da 256 milyon dolara yükselen şirket, bu alanda beklentilerinin biraz altında kaldı.Özellikle mobil cihazlardan sosyal medyaya erişimin hızla artmasından bu yana, bu alandaki etkinliğini artırmak isteyen sosyal medya devi, yeni gelir modelleri geliştirerek bu amacına ulaşmayı amaçlıyordu. Ekim ayının ortasında mobil uygulamalar için reklam programını geliştiricilerin kullanımına açan Facebook, bunun semeresini görmüşe benziyor. Mobil gelirlerin payı, üçüncü çeyrekte yüzde 14'ten son çeyrekte yüzde 23'e yükselirken, kullanıcı tarafında mobil cihazlar üzerinde siteye erişimin gelecekte artmasıyla birlikte bu mecralardan elde edilen gelirleri iyice artırması bekleniyor.

Önümüzdeki yıl Facebook’un arkasına aldığı bu “mobil reklam” rüzgarıyla ne kadar ilerleyebileceğini hep birlikte göreceğiz.

Daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : Facebook mobil reklam
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun