Teknoloji Ekonomisi 16 KASIM 2012 / 12:10

Facebook borsada nihayet değer kazandı

Facebook borsada nihayet değer kazandı

Halka arz edildiğinde 100 milyar dolarlık piyasa değeriyle oldukça sükse yapan Facebook, devam eden süreçte bir türlü beklediği sonuçları elde edememişti. Sosyal medya devi nihayet yüzde 10 değer kazanarak bu konuda bir nebze olsun rahatladı. Ağustos ayında 271 milyon hissenin sınırını kaldıran Facebook, değer kaybedince 29 Ekim’de 179 milyon hissenin de sınırını kaldırdı ancak bu hamlede değer kaybetmesine engel olmamıştı.

Değer kaybetmesine karşın, izlediği stratejiden vazgeçmeyen Facebook, bu defa 804 milyon adet hisseyi, alım satım için serbest hale getirerek yüzde 10 oranında değer kazanmayı başardı. Salı günü borsayı 19.86 dolardan kapatan şirket, Çarşamba günü sabahı yüzde 10 değer artışıyla 21.85 dolara kadar değer kazanmış oldu. Bu artışın şirkete kazandırdığı değerse 5 milyar dolar civarında.

Toplamda 1.3 milyar dolarlık hisse serbest kalmasına karşın, Facebook CEO’su Zuckerberg’in elinde 504 milyon gibi hatırı sayılır bir hisse bulunuyor ve Facebook CEO’sunun bu hisseleri önümüzdeki seneden önce satması beklenmiyor.

Stratejisini koruyan şirketin, Mark Zuckerberg’in sahip olduğu hisselerin satışıyla birlikte borsada daha fazla değer kazanması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun