Teknoloji Ekonomisi 24 TEMMUZ 2012 / 15:59

Ericsson 2. çeyrekte satışları yüzde 9 arttırdı

Ericsson 2. çeyrekte satışları yüzde 9 arttırdı

Ericsson, açıkladığı 2.çeyrek raporunda global servis ve destek çözümlerinde geçen yıla ve önceki çeyreğe göre daha güçlü bir performans sergilemesine karşın, network satışlarında yıllık bazda azalma yaşadı.Raporda, network satışlarının azalmasına CDMA ekipman satışlarındaki beklentilere uygun düşüşün yanı sıra Çin ve Rusya'daki satışların zayıflaması gösterilirken, Avrupa'daki network modernizasyon projelerinin kâr marjlarına olumsuz etkisinin, 2012 sonunda kademeli olarak düşüşe geçeceği öngörülüyor. Raporda bir diğer dikkat çeken ayrıntı olarak operasyonel nakit akışının özellikle işletme sermayesinin geç faturalamalar nedeniyle yüksek olmasının olumsuz etkisiyle -1,4 milyar İsveç kronu olarak gerçekleşmesi olarak görünüyor.

Şirket, satışlar konusunda yıllık bazda yüzde 1 artış yaşarken, önceki üç aylık döneme göre yüzde 9'luk artış yakaladı. Buna karşın 1,2 milyar İsveç kronu net kâr yakalayan şirket, geçen yıl aynı döneme göre 2 milyar İsveç kronu zarar etti. Bu düşüşün en büyük sebebi olarak network faaliyetlerindeki düşük kâr ve ST-Ericsson'un artan zararın etkili olması gösteriliyor. Seyreltilmiş hisse başına kazanç 0,34 kron olarak gerçekleşirken, IFRS dışı hesaplanan hisse başına kazanç 0,78 İsveç kron olarak gerçekleşti.

Konuyla ilgili konuşan Ericsson CEO'su Hans Vestberg, bu çeyrekte global hizmetler ve destek çözümlerine talebin güçlü olduğunu belirtirken, network satışlarının geçen yıla göre düşüş yaşadığını ifade etti. Bunun nedeni olarak CDMA ekipman satışlarında beklenen düşüşün gerçekleşmesinin yanı sıra Çin'de azalan ekonomik faaliyetlerin zayıflamasını gösteren Vestberg, GSM satışlarının zayıflaması ve Rusya'da 3G satışlarının azalmasının da temel etkenlerden biri olduğunun altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun