Teknoloji Ekonomisi 18 ARALIK 2013 / 16:21

El Cezire Digiturk’e göz dikti

Katar Emiri'nin sahip olduğu yayıncı kuruluş, Türkiye Süper Ligi yayın haklarını nedeniyle Digiturk’ün çoğunluk hissessini satın almak istiyor.2022 Dünya Kupası Finalleri’ni gerçekleştirecek ülke olan Katar’ın en büyük yayıncı kuruluşu El Cezire’nin Digiturk’ü satın almak istediği ortaya çıktı. TMSF’nin el koymasının ardından birçok kurumun talip olduğu Digiturk için en yüksek teklifi El Cezire’nin vermesi bekleniyor.

Reuters’a konuşan kaynakların açıklamalarına göre, Türkiye’deki futbol müsabakalarının yayın hakkını bulunduran Digiturk diğerlerinden bu sebeple ayrılıyor. Ayrıca kaynaklar, El Cezire'nin çoğunluk hissesinin ötesine geçerek tüm platformu satın almak istediğini ifade ediyor.

Bilindiği üzere El Cezire bir süredir Türkiye’deki gazetecileri istihdam ediyor ancak yayın hayatına geçmiyordu. Katar Emiri’nin elinde bulunan El Cezire’nin Digiturk’ü satın almak için Barclays Capital’den destek istediği ifade edildi. Bununla birlikte resmi adımların 2014’ün başında atılması bekleniyor.

El Cezire yayın ağını genişletmeye çalışıyor

Digiturk’ün piyasa değeri 1 milyar doları bulurken 500 milyon dolarlık borcu olduğu biliniyor. Bu sebeple şirketin toplam değeri en az 1.5 milyar doları buluyor. Bununla birlikte, BTK’nın açıkladığı son verilere göre, şirketin 2012 ikinci çeyrek rakamlarında 4.1 milyon abonesi bulunduğu ve 26.8 milyon dolar gelire ulaştığı bilgisi veriliyor.

Temmuz ayında Türk Telekom, Digiturk’ün yüzde 53 hissesi için 530 milyon dolar önermiş, Eylül ayında ise Doğan Holding 742 milyon dolar teklif etmişti. Ancak her iki teklif de yeterli bulunmamıştı.

El Cezire, Al Gore’un ABD’de kurduğu kablolu televizyon kanalı Current TV’yi satın almıştı. Satın almanın finansal verileri açıklanmasa da yaklaşık 500 milyon dolarlık bir bedelden söz ediliyor. El Cezire’nin uluslarası yayın ağını geliştirmek için çalışmalarını sürdüreceği belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun