Teknoloji Ekonomisi 14 AĞUSTOS 2012 / 15:25

EA Windows Phone 8 için uygulama geliştirecek

Mobil uygulama alanında Android ve iOS’un oldukça gerisinde olan Windows Phone, yıl sonuna kadar çıkması beklenen Windows Phone 8 için yeni planlar yapıyor.Uygulama alanında sorunlar yaşayan Microsoft, Android ve Apple’ın 600 bine ulaşan uygulamalarına karşın, 100 bin sayısına ancak geçtiğimiz yıl sonunda ulaşabilmişti. Bu durumu tersine çevirmeyi planlayan şirket, yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenen Windows Phone 8 için şimdiden bir yol haritası belirlemiş durumda.

Microsoft, EA’la yaptığı işbirliğiyle birlikte oyun üreticisinin oyunlarını Windows Phone 8’e uyarlayarak, şirket oyun bazlı uygulamalarına aşama yaptırmayı hedefliyor. Windows Phone’un, klasik Windows yazılımlarıyla taşıdığı ortak noktalar sebebiyle oyun geliştiriciler için büyük avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Bu durumdan faydalanmak isteyen EA, bilgisayar ve konsol oyun sektöründeki başarısını mobil alana taşımayı amaçlıyor. Şirketin ilk etapta, Windows Phone platformu için SimCity, FIFA Soccer, Medal of Honor ve Need for Speed serilerinin yeni oyunlarını duyurması bekleniyor.

EA tarafından yapılan açıklamalarda bu görüşleri destekler nitelikte. İşbirliği hakkında konuşan Electronic Arts Operasyon Şefi Peter Moore, Microsoft’un oyun sektörü hakkındaki düşüncelerini merak ettiklerini belirtirken, şirketle yakın bir çalışma içinde olduklarını ifade etti. Moore, Windows Phone 8 için uygulama geliştirmenin şu an için şirket stratejilerini oluşturduğunun altını çizdi.

Mobil cihaz satış payında, uygulama olduğu gibi Android ve iOS’un oldukça gerisinde kalan Windows Phone, yeni cihazı ve uygulamalarıyla birlikte bu durumu ne kadar değiştirebileceğini bekleyip göreceğiz.