Teknoloji Ekonomisi 14 EKİM 2008 / 07:51

Dünyanın en gelişmiş dört ayaklı robotu!

BigDog isimli dünyanın en gelişmiş dört ayaklı robotu, büyük bir köpeği andırıyor. Dağ tepe tırmanıp, sırtında yükle koşabiliyor.

BigDog isimli dünyanın en gelişmiş dört ayaklı robotu, büyük bir köpeği andırıyor. Dağ tepe tırmanıp, sırtında yükle koşabiliyor.


BigDog (KocaKöpek), Boston Dynamics robot ailesinin en büyük alfa erkeği. Zorlayıcı alanlarda hareket gücüne sahip, dünyanın her yerine götürülmesi mümkün bir robot icat edilmesi amacıyla Boston Dynamics tarafından geliştirildi.


4 ayaklı robot yürüyebiliyor, koşabiliyor, zorlu alanlara tırmanıp ağır yükler taşıyabiliyor. Hidrolik kumanda sistemini harekete geçiren bir benzin motoru ile çalışıyor. BigDog'un bacakları tıpkı gerçek bir hayvan bacağı gibi tasarlanmış. Şoka dayanıklı olmasını ve bir aşamadan diğerine geçerken enerji geri dönüşümünü sağlayan parçalara sahip. BigDog gerçekten de büyük bir köpeği andırıyor. 1metre uzunluğunda, 0,7 metre yüksekliğinde ve 75 kilo ağırlığında.


BigDog'a yüklü bilgisayar hareket yeteneğini ve bacakları kontrol ediyor; bir çok sensörün idaresini sağlıyor. BigDog’un kontrol sistemi, koşullar değiştiğinde davranışların dengede tutulmasını, navigasyon ve enerji düzenlemesini sağlıyor. Lokomosyon sensörleri eklem pozisyonu, eklem gücü, lazer ciroskop ve stereo görüntü sistemi içeriyor. Diğer sensörler BigDog’un dahili durumu ile ilgileniyor. Hidrolik basıncı, yağ ısısını, motor ısısını, rpm, batarya şarjı ve diğer bir çok özelliği kontrol ediyor.


Farklı denemelerde BigDog 4 mph hız ile koştu, 35 derece eğimli rampalara tırmandı, molozların arasından yürüdü ve 340 lb yük taşıdı.


Program, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından destekleniyor.