Teknoloji Ekonomisi 20 MART 2014 / 11:04

"Dünya dev bir Wi-Fi olacak"

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği ortak akıl oluşturmada sektör dayanışmasını kuvvetlendirecek bir platform yaratmak amacıyla TESİD Vizyon Sohbetleri düzenliyor. İlk toplantı dün Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katılımıyla gerçekleştirildi.
TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay ve TESİD Genel Sekreteri Enver İbek’in ev sahipliğinde gerçekleşten toplantıda elektronik ve teknoloji sektöründen yöneticiler bir araya geldi.
Ortak akılla odaklanmalıyız
“Silikon Vadisi bir teknokent değil. Her şeyi devletten beklememek gerek, özel sektör olarak bizler faydalı olacağımız işleri ortak akılla bulmalı ve çalışmalıyız. Devlet sadece şirketlerin fark yaratarak büyümesini sağlamak adına odaklanmaya yardımcı olmalı ve Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline getirilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalı.” dedi.

 Ciliv vizyon konuşmasında, büyük değişimlerin odaklanma, işbirliği ve kümeleşme, takım çalışması ile mümkün olacağını anlattı. Türkiye’den bir dünya devi marka yaratmanın en büyük rüyası olduğunu söyleyen Ciliv, “Önemli olan insanlara faydalı işler yapmaktır ve teknoloji olmadan insana fayda sağlayamayız” sözleriyle iyi işe giden yoldan bahsetti. İyi iş yapmayı anlatan Ciliv, "Değer katan ve fark yaratan işler iyi ve kazançlıdır. Müşterinizi doğru tanır, tanımlar ve hedef müşteri kitlenizi yakalamayı başarırsanız ona her zaman yenilikler sunmalısınız. Farklı ancak değerli olmayan iş, komik olur. Gülümsetirsiniz ancak kazanmazsınız. Bu nedenle aynı anda değerli ve yenilikçi olmak önemli." dedi.

"Dünya dev bir Wi-Fi olacak"
Mccann’ın verilerine göre dünyayı değiştirecek teknolojilerin başında mobil internet geliyor. 2009dan 2013’ 158 kat artan veri trafiği, geleceğin mobil teknolojilerle değişeceğini gösteriyor Ciliv ilerde 6 milyar insan ve 50 milyar sim kartın olacağı M2M döneminin yaklaştığını hatırlattı. CocaCola CEO’su Muhtar Kent’in de lokasyon bağımsız mobil çalışmayı sıcak baktığını örnek veren Ciliv, Turkcell bağlantılı hayat’ı tanıtan bir sunum yaptı. Makineler arası iletişim çağına hazır olmamız gerektiğini, 4G’den öte 5G’ye hazırlanıyor olmak gerektiğini ve geleceği yakalamak için önden koşmanın şart olduğunu anlattı.

Turkcell Akademi ile bilgiye verdikleri değerden bahsetti. Khan Akademi ile yaptıkları işbirliği ile eğitim içeriğini zenginleştirdikleri Turkcell Akademi'de İngilizce eğitiminin de mobil uygulamalarla verilebildiğini anlatarak mobil verinin eğitim için kullanılışına örnek verdi.

Elektronik, tüm sektörleri etkileyen ihracat rekortmeni bir sektör

Türkiye'nin "Orta ve üst teknolojide bölgesel lider olma" hedefinin gerçekleşmesinde, elektronik ve elektroniğin etkileşimde olduğu bilişim, savunma, otomotiv, havacılık gibi birçok sektöre önemli görevler düştüğünü belirten C. Müjdat Altay “Elektronik sektörünün hedefi, bölgede Ar-Ge ve üretim üssü haline gelerek elektrik ve elektronik alanında dünya pazarında söz sahibi olmak. Bu hedefi ancak kamu, sanayi, üniversite işbirliğini artırarak gerçekleştirebiliriz. Elektrik ve elektronik sektörü, yansıttığı teknolojiyle diğer sektörlerin de gelişmesine katkı sağlayan bir sektöre dönüştü. 2023 yılında elektrik-elektronik sektörü ihracatının 7 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bu rakam, sektörün toplam ihracat içindeki payının yüzde 21'e çıkacağını gösteriyor.” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun