Teknoloji Ekonomisi 06 KASIM 2012 / 15:19

Diebold Altus Bilişim'i satın aldı

Diebold Altus Bilişim'i satın aldı

Dünyanın ilk self-servis bankacılık konseptini geliştiren, ‘ATM’lerin mucidi’ olarak tanımlanan Diebold, Türk finans sektörüne yazılım ve donanım hizmeti sunan Altus Bilişim’i satın aldı.

[caption id="attachment_59977" align="alignnone" width="455" caption="Diebold EMEA Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Dave Wetzel ve Altus CEO’su Bülent Tellioğlu"][/caption]

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Diebold ailesine katılmaktan mutluluk duyduklarını belirten, Diebold Türkiye ülke müdürlüğü pozisyonuna getirilen Altus CEO’su Bülent Tellioğlu, iki şirketin güçlerini birleştirmesiyle birlikte, müşterilerine rekabet avantajı sağlayan stratejik hizmetler sunacaklarını söyledi. Diebold EMEA Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Dave Wetzel de, “Altus’un insan kaynağı ve bilgi birikimiyle, Diebold markasının değerini daha da artıracağına, müşterilerimiz için değer yaratacağına inanıyoruz. Yönetim kadrosu dahil olmak üzere Altus’un tüm ekibini Diebold bünyesine dahil ederek güçlü bir ekip kuracağız” dedi.

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Wetzel, bu birleşme ile Türk müşterilere daha çok alternatif sunacaklarını söyledi ve güçlü bir ekip oluştuğuna dikkat çekti. Satın almanın değeri gibi finansal konularda açıklama yapmamayı tercih ettiklerini söyleyen Wetzel, 2009 yılından beri sektörlerinde önemli müşterilere sahip olduklarını vurguladı ve olası yeni satın alma fırsatları ile ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:
“Bu, bizim Türkiye’de ilk satın almamız ve Türkiye, büyüme potansiyeli itibariyle önemli bir pazar. Küresel bazda ise bazı çekirdek pazarlarda satın almalarımız var. Örneğin Brezilya’da büyük bir satın almamız oldu. Türkiye’de ise bu adımımızın ardından yeni bir planımız yok. Türkiye’nin büyümesinden de pay almak istiyoruz sonuçta. Şu anda Türkiye pazarı odaklıyız ve burayı bir köprü olarak kullanıp kullanmayacağımız konusunda bir yorum yapamam, ilerde ne olacağını söyleyemem. Bu, sadece Türkiye pazarı odaklı bir satın alma. Etrafta önemli pazarlar var, ama Türkiye üzerinden buralarda büyüme olup olmayacağını bugünden söylemek imkansız.”

“Türkiye operasyonu yazılım ve hizmet anlamında oldu” diyen Wetzel, bu satın alma ile Diebold’un donanımın yanına yazılım ve servis operasyonlarını eklediğine işaret etti. Bu yapıda yazılım ağırlığının pazara bağlı olduğunu kaydeden Wetzel, “165 kişilik ekibimiz var ve gerekirse bu sayıyı artırırız” diye ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun