Teknoloji Ekonomisi 12 NİSAN 2010 / 07:51

Deniz suyu güneş sayesinde temizlenecek

Suudi Arabistan, deniz suyunu arıtmak için güneş enerjisini kullanacak.

Suudi Arabistan, deniz suyunu arıtmak için güneş enerjisini kullanacak.


İçilebilir su elde etmek için deniz suyundaki tuz ve bazı minerallerin çıkartılması işlemi yapılıyor. Suudi Arabistan, bu yolla su elde edebilirken, enerji tasarrufunu da nereden sağlayacağını buldu.

Suudi Arabistan'ın ulusal araştırma ajansı, Kral Abdulaziz Şehir için Bilim ve Teknoloji'nin yaptığı çalışma ile deniz suyunu arıtmada kullanılacak güneş enerjili arıtma tesisinin dünyadaki en büyüğü olacağı belirtildi.

Ulusal araştırma ajansının IBM ile yaptığı çalışmada yeni bir çeşit güneşten elde edilen enerji teknolojisi ve yeni su arıtma teknolojisi kullanacağı açıklandı. 2012'de bitmesi planlanan projeyle, günde 30 bin metreküp su arıtması ile ihtiyacı olan 100 bin insana ulaşılacak.

Güneş enerjisi kullanılarak suyun arıtma maliyetlerinin azaltılarak, doğaya verilen zararın önlenmesi. Şu anda çoğu su arıtma tesisinde fosil yakıtlar kullanılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun