Teknoloji Ekonomisi 09 KASIM 2012 / 12:17

Dell Türkiye yatırımlarını yoğunlaştıracak

Dell Türkiye yatırımlarını yoğunlaştıracak

Dell'in dünya genelinde odaklandığı 0 ülkeden biri olan Türkiye, sahip olduğu ekonomik istikrar sayesinde stratejik önemini artırken, Dell Türkiye yatırımlarını yoğunlaştırmaya hazırlanıyor. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Meksika, Tayland, Endonezya, Polonya ve Güney Afrika’nın da içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan Dell Türkiye, konumu itibari ile de stratejik önem taşıyor. Bu konuya değinen Dell Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Aongus Hegarty, Türkiye'de yaşanan ekonomik istikrarın, şirket olarak bu bölgeye yoğunlaşmalarının en önemli sebebi olduğunun altını çizdi.

Hegarty, Türkiye, Doğu Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika bülgesindeki ülkelere nazaran şirketleri için özel ve anahtar öneme sahip olduğuna değindi.  Türkiye’ye diğer ülkelerden daha fazla yoğunlaştıklarını söyleyen Hegarty, bunu hem bu ülkede hem de ülkenin bulunduğu bölgede ticari olarak büyüme ve gelişme imkânlarına sahip olduklarını düşündükleri için yaptıklarını dile getirdi.Öte yandan, Türkiye’nin Kuzey Afrika ile olan bağlantısı ve bu bölgeye olan etkisinin de, özellikle geçtiğimiz 12 aylık dönemde daha da arttığını ve derinleştiğini belirten Hegarty, Türkiye tek başına değerlendirildiğinde dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahip olduğunun altını çizdi. Batı Avrupa ve AB ekonomileriyle karşılaştırıldığında ise, Türkiye ekonomisi 4. veya 5. en büyük ekonomi olarak karşımıza çıktığını söyleyen Hegarty, bu yüzden Türkiye’de çok ciddi ticari fırsatlara sahip olduklarını vurguladı.

"Artık sadece bir donanım şirketi değiliz"

Bundan 5-6 sene önce insanlar Dell’in sadece bilgisayar ya da server ürünleri şirketi olarak görüldüğünü ama artık bunun değiştiğini belirten Hegarty, geçtiğimiz üç yıl içerisinde faaliyet alanlarını değiştirdiklerini söyledi. Hegarty, artık sadece bir donanım şirketi değil aynı zamanda çözümlerimizle de fark yaratan bir şirket konumuna geldiklerinin altını çizdi.

12 yıldır Türkiye’deki faaliyetlerini sürdüklerini belirten Hegarty, Türkiye’de ve diğer gelişmekte olan pazarlarda büyüyüp, geliştiklerini dile getirdi. Örnek olarak Ortadoğu’yu ele alan Hegarty, bu bölgedeki işlerini önemli ölçüde büyüttüklerini ve son 4-6 çeyrekte önemli bir atılım gerçekleştirdiklerini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun