Teknoloji Ekonomisi 25 MART 2013 / 17:44

Dell kurucusunun elinden uçabilir

Michael Dell’in başını çektiği grup, hisse başına 13.65 dolar karşılığında şirketin çoğunluğunu satın almak için anlaşmıştı. Ancak Icahn ve Blackstone'dan gelen teklifler Michael'ın verdiğinin çok üzerinde.



Bir süre önce Michael Dell, şirket hisselerini yeniden elinde toplamak için kollarını sıvadı. Ünlü iş adamının hamlesiyle, üretim hacmi olarak dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar üreticisinin üzerindeki yatırımcı baskısının alınması hedeflendi. Yeniden büyümek ve rekabete girebilmek için fırsat yaratmayı hedefleyen Michael, geçtiğimiz ay içerisinde şirket hisselerini satın alma konusunda anlaşmıştı.

Toplamda 24.4 milyar doları bulan, hisse başına 13.65 dolar ödenmesi konusunda Michael Dell ve Silver Lake Partners’ın yönetim kuruluyla anlaşma sağlaması kamuoyunda ve yatırımcılar arasında rahatsızlık yarattı. Zira yatırımcılar hisse değerlerinin çok altındaki bu teklifin kendilerine de zarar verdiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Dell yönetim kurulu, 40 günlük süre tanıyarak tekliflere açık olduğunu duyurdu. Icahn ve Blackstone da Michael Dell’in teklifini aşan miktarlarını yönetim kuruluna bildirdi. Dell’in yüzde 58 hissesi için hisse başına 15 dolar öneren Icahn, şu anda en yüksek teklifi veren konumunda. Blackstone’un ise aynı miktar için hisse başına 14.25 doları gözden çıkardığı bildirildi. Dell hisselerinin şu anda piyasadaki değeri 14 doların üzerinde.

"Önceki teklif Dell’in değerini küçümsüyor"

En yüksek teklifi veren Icahn’den yapılan açıklamada, “Blackstone’un teklifini karşılamayı düşünüyoruz. Michael Dell –Silver Lake girişiminin teklifi kesinlikle Dell’in değerini küçük görüyor” ifadelerine yer verildi.



Uzmanların görüşüne göre, hisse başına 13.65 dolarlık teklif oldukça düşük kalmıştı. Eğer iki yatırım şirketinden birinin teklifi kabul edilirse 19 yaşında şirketi bin doların altında bir bedelle kuran Michael Dell’in şirketteki geleceği tehlikeye girecek. Görüşmelerin detayları ortaya çıkmadan önce Silver Lake grubunun fiyat artırması beklenmiyor.

IDC’nin açıkladığı rakamlara göre, 2012 yılının son çeyreğinde Dell’in küresel PC pazarındaki payı yüzde 10’un altına indi. Verilen bilgilere göre, şirketin 2013 yılındaki operasyonel kâr hedefini de 3.7 milyar dolardan 3 milyar dolara düşürdüğü aktarıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun