Teknoloji Ekonomisi 08 KASIM 2012 / 15:09

Dassault Systèmes mali hedeflerini yukarıya çekti

Üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan şirketin verdiği bilgilere göre, sektör çözümlerinin desteklenmesine yönelik yaptığı ciddi yatırımlar ve hızla büyüyen iş ortakları ağı dahilindeki 10 bin çalışanın yardımıyla mali performansının son derece iyi olduğunu gösteriyor.Dassault Systèmes üçüncü çeyrek ve 30 Eylül 2012 tarihinde sona eren dokuz aylık dönemi kapsayan IFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) denetiminden geçmemiş mali raporlarını açıkladı. Rapordaki sonuçlar, şirketin üçüncü çeyrekte de büyümesini sürdürdüğünü gösterir nitelikte. Sonuçlara göre, üçüncü çeyrekte IFRS dışı üçüncü çeyrek yazılım gelirleri sabit kurla yüzde 10 oranında arttı. Yılın başından bugüne kadar yazılım gelirleri ve toplam gelirler sabit kurla yüzde 10, IFRS ise yüzde 15 arttı.

Yılın başından bugüne kadarki net operasyon nakit akışı yüzde 23 yükseldi. IFRS toplam gelirleri yüzde 8 artarken IFRS dışı toplam gelirler sabit kurlarla yüzde 10 arttı. Bölge bazında ve sabit kurlarla IFRS dışı gelir artışının en yüksek olduğu bölge yüzde 18 ile Asya olurken bu büyüme, diğerlerinin yanı sıra Çin ve Japonya'daki büyümeyi yansıtıyor. Amerika'da IFRS dışı gelirler yüzde 13 artarken hem Kuzey hem de Latin Amerika bu çeyrekte büyüme sağladı. Avrupa IFRS dışı yazılım gelirleri geçen yıla göre yüzde 3 artarken hızlı büyüyen ülkelerde gelir artışı yüzde 20 olarak gerçekleşti.

“Yatırımlarımızın karşılığını alıyoruz”

Sonuçlarla ilgili yorum yapan Dassault Systèmes Başkan ve CEO'su Bernard Charlès şunları söyledi: “2012 yılı Dassault Systèmes için yeni ufuklara açıldığımız bir yıl olarak geçiyor. 3DEXPERIENCE platformu ile önümüzdeki on yılın büyüme hedeflerini çizdik. Müşterilerimizin taleplerini karşılamak için V6 mimarisini temel alan ve farklı sektörlere özel olarak uyarlanmış çözümler geliştiriyoruz. Müşterilerimizin kritik iş süreçleri için son derece uygun olan bu çözümler, hem kurumsal seviyede hem de son kullanıcı seviyesinde sadelik ve entegrasyon açılarından büyük değer sağlıyor. 2012 yılında bugüne kadar elde ettiğimiz sonuçlar da gösteriyor ki, sektör çözümlerinin desteklenmesine yönelik olarak yaptığımız ciddi yatırımların yanı sıra geniş ve hızla büyüyen iş ortakları ağımız dahilindeki 10 bin nitelikli çalışanın yardımıyla mali performansımız da son derece iyi bir ritim yakaladı.”

2012'de 2 milyar avronun aşılması bekleniyor

Dassault Systèmes Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CFO’su Thibault de Tersant ise şunları ifade etti:

“Mali sonuçlarımız son derece tatminkar. Bölge bazında bakarsak, Asya’da gelirler güçlü şekilde artarken Amerika’da gelişme kaydedildi. Avrupa’da yıldan yıla büyüme yavaşladı, bunun nedeni kısmen geçen yılın oldukça iyi olması ve kısmen bazı bölgesel düşüşlerdi. Yeni müşteri kazanımı seviyemiz de oldukça iyi seyrediyor. Bu 3DEXPERIENCE platformumuzun ve müşteriler için hızlı yatırım dönüşümü sağlayan özel uygulamaların başarısını kanıtlıyor. Sonuç olarak dördüncü çeyrek tahminlerimizi yukarıya doğru revize ediyoruz ve 2012 sonu mali hedeflerimizi de yükseltiyoruz. Toplamda 2012’yi 2 milyar avro gelir eşiğinin aşılacağı, operasyon marjındaki genişlemeyle birlikte güçlü kazançların elde edileceği ve pazara daha fazla yayılacağımız bir yıl olarak kapatacağımızı bekliyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun