Teknoloji Ekonomisi 09 EKİM 2012 / 08:14

Cisco ZTE ile bağlarını kopardı

Cisco ZTE ile bağlarını tamamen kopardı

ZTE'nin Ambargo uygulanan İran’a Cisco ürünleri sattığı konusunda kendi içinde araştırma gerçekleştiren Cisco, Çin’in telekom altyapı sağlayıcısı ZTE ile uzun süredir devam eden tüm anlaşmalarını sonlandırdı.Amerika Birleşik Devletleri’nin ambargo uyguladığı ve bu nedenle Amerikan şirketlerinin ürün ya da hizmetlerinin girmesinin yasak olduğu İran’da iş yapan şirketler, küresel ekonomik pazarlarda da zor zamanlar geçiriyor.

Çin’in telekom altyapı sağlayıcısı ZTE’nin İran’a Cisco ürünleri sattığının ortaya çıkmasının ardından, Cisco konuyla ilgili iç soruşturma başlattı. İçeride gerçekleşen soruşturma sonucunda uzun süredir devam eden satış anlaşmaları iptal edilerek Cisco ile ZTE arasındaki iş ortaklığı son buldu.

Cisco’nun bu kararı alırken kendi içinde yaptığı araştırmanın yanında FBI, ABD Ticaret Departmanı ve Temsilciler Meclisi Komitesi’nin açıkladıklarından da etkilendiği sanılıyor. Zira tüm bu kurumlar Çin’in altyapı sağlayıcısını güvenlik açısından şüpheli bulduğunu açıklamıştı.

Bağların koparılması kararının ardından Reuters’a konuşan ZTE Sözcüsü David Dai Shu, ZTE’nin durumdan endişe ettiğini ve Cisco ile iletişim halinde olduğunu açıkladı. ZTE’nin aynı zamanda İran’da yaşananlarla ilgili ABD Hükümeti’yle yakın iş birliği içinde olduğuna değinen Dai Shu, sorunun aşılacağına inandığını belirtti.

Cisco CEO: "Ambargo uygulanan ülkelere satışa göz yummayacağız"

Cisco CEO’su John Chambers da son röportajında sorulara doğrudan cevap vermemekle birlikte, İran gibi ambargo uygulanan hiçbir ülkeye “dolaylı ya da doğrudan hiçbir satışa” göz yummayacaklarını açıkladı.

Yedi yıl boyunca iş ortaklığını sürdüren Cisco ve ZTE, Huawei’nin dünya pazarlarındaki yükselişinin ardından ilişkilerini sıkılaştırmıştı. Huawei’ye bir rakip olarak ZTE’nin güçlenmesi için iş birliğini artıran Cisco, özellikle gelişmekte olan pazarlarda Huawei ile fiyat rekabetine giremeyerek oyun dışı kalmıştı.

Bu durumun önüne geçilmesi için ZTE’ye lisanslama vererek Çin’de Cisco ürünlerini üretmesine kadar giden iş ortaklığı, 2010 yılına gelindiğinde temel ölçüde bitti. Bu tarihten itibaren ZTE, Cisco’nun sadece yetkili dağıtıcısı ve satıcısı konumuna geldi. İran’a da bu ürünleri satmaya devam eden ZTE ile ilgili en büyük yaptırımlardan biri Cisco’nun kararı oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun