Teknoloji Ekonomisi 15 MART 2012 / 16:30

Cisco yazılım şirketi NDS’i 5 milyar dolara satın alıyor

Cisco, NDS’i 5 milyar dolara satın alıyor

Şirketten yapılan açıklamaya göre, çok kanallı televizyon ağları yazılım geliştiricisi NDS için 5 milyar dolar ödenecek. NDS şirketi, dijital yayınları sağlayan set üstü kutulardaki kartların güvenlik ve şifreleme yazılımlarını üretiyor.Cisco satın almalarına devam ediyor. Dev şirket 1988 yılında İsrail’de kurulan ve merkezi Londra’da bulunan NDS şirketinin tamamını satın alıyor. Yüzde 51’i özel yatırım fonu Permira’da, yüzde 49’u Kudüs’teki araştırma ve geliştirme merkezi News’ta bulunan NDS şirketi, çok kanallı televizyon ağ yazılımı geliştiriyor.

NDS, dijital televizyonlar, dijital set üstü kutular, bilgisayarlar ve mobil cihazlarda eğlence ve bilginin interaktif şekilde kullanılmasını sağlayacak sistemlerin yazılımı konusunda faaliyet gösteriyor.

Ülkemizdeki set üstü kutularda da yer alan, şifreleme ve istenen kişilerin erişimine imkân tanıyan sistem VideoGuard’ın üreticisi NDS, tüm dünyada önemli bir pazara sahip. Satın alma ile Cisco’nun Videoscape teknolojisinin desteklenmesi bekleniyor.

2012’nin ikinci yarısında tamamlanması beklenen satın alma için 5 milyar dolar ödenecek. Anlaşmanın gerçekleştiği meblağ NDS’in piyasa değerinin yüzde 35 daha fazlası olarak gerçekleşti.