Teknoloji Ekonomisi 24 OCAK 2013 / 07:57

Cisco mobil yazılım üreticisi Intucell’i 475 milyon dolara satın aldı

Cisco Intucell’i 475 milyon dolara satın aldı

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru satın alma atağına kalkan Cisco, İsrail’in mobil ağ yönetim şirketini satın aldığını duyurdu.2008 yılında İsrail’de kurulan Intucell, kendiliğinden optimize edilebilen ağ yazılımları üretiyor. Bu yazılımla birlikte mobil taşıyıcılar ağ planlamalarını, düzenlemeleri, yönetmeleri, optimize etmeleri ve tamir etmelerini otomatik olarak gerçekleştirebiliyor.

Cisco’dan yapılan açıklamaya göre satın alma 475 milyon dolara gerçekleştirildi. Bu satın almayla birlikte kritik ağ süreçlerinde, mobil deneyimin kalitesinin artırılması için gereken yönetim, optimizasyon, kapsama alanı ve kapasitesi gibi konular için Cisco ağlarına akıllı bir katman eklenmiş oldu.

“Geleceğin ağları hızla büyüyen ve tahmin edilemeyen trafik modellerinin akıllı sistemlerle adreslenmesini sağlamalıdır” diyerek sözlerine başlayan Cisco Mobil Hizmet Sağlayıcı Grup Müdürü ve Başkan Yardımcısı Kelly Ahuja, “Intucell’in SON ismi verilen teknolojisi, Cisco’nun mobil hizmet sağlayıcı portföyüne önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Akıllı sistemlere yatırım sürüyor

Satın almanın 2013 mali yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. 2012 yılında önemli satın almalara imza atan Cisco, bu yıla da hızlı bir giriş yaptı. Geçen yılın son zamanlarında ağ trafik yazılım şirketi Cariden Tech’i 141 milyon dolara satın alan Cisco, 125 milyon dolara Cloupia ve 1.2 milyar dolara Meraki’yi bünyesine katmıştı. Cisco televizyon yazılım üreticisi NDS’i 5 milyar dolar karşılığında satın almayı planladığını duyurmuştu.

Cisco’nun son dönemde ağ altyapısı, ağ ve hücresel yönetim hizmetleri ve bulut ürünlerini hızla geliştirmek için önemli satın almalara imza attı. Şirket akıllı sistemler ve bulut bilişim çözümlerinin önümüzdeki dönemin en önemli konuları arasında yer alacağına olan inancını göstermeyi sürdürdü.
ETİKETLER : cisco cisco intucell