Teknoloji Ekonomisi 15 KASIM 2012 / 11:55

Cisco kârını artırdı

Cisco kârını artırdı

Dünyanın en büyük ağ ürünleri üreticisi Cisco, yüksek satışları ve maliyet azaltma çalışmaları ile kârını yüzde 18 artırdı. Şirketin net kârı 27 Ekim 2012 tarihine kadarki üç aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak 2,1 milyar dolara yükseldi.BBC News haberine göre Cisco, ABD pazarında düzelme işaretleri olduğuna işaret ederken, Avrupa’daki koşulların hala belirsizliğini koruduğu uyarısını yaptı. Analistlere göre, kurumsal yatırımlarla ilgili belirsizlikler ışığında, şirket de bu trendlere karşı koymaya çalışıyor. Analistler, düşük tutulan beklentilere rağmen, şirketin bu beklentileri aşmayı da başardığını belirtiyor.

Birçok küresel şirket, ABD ve euro bölgesindeki ekonomik yavaşlamadan olumsuz etkilendi. ABD ekonomisi düzelme işaretleri veriyor olmasına rağmen, euro bölgesinde borç krizi hala büyük bir tehdit. Cisco CEO’su John Chambers da, iyileşmeden önce daha da kötüye gidecek bir Avrupa modellediklerini belirtiyor.

Düşen talep ve artan rekabetle karşı karşıya olan Cisco, maliyetleri azaltmak ve kârlılığını korumak için çeşitli önlemler aldı. İlk etapta şirket, yaklaşık 1 milyar dolar maliyet avantajı sağlamayı hedeflediği bir yeniden yapılanma programını hayata geçirdi. Bu yılın başında da 65 bin kişilik iş gücünün yüzde 2’sini oluşturan bin 300 kişiyi işten çıkartacağını açıklamıştı. Şirket geçtiğimiz yıl da 10 bin çalışanla yollarını ayırmıştı. Analistlere göre, bu önlemler şirket kârında olumlu etki yarattı ve şirket, hedeflerini tutturmak için güçlü maliyet disiplinini devam ettirmekte kararlı.
ETİKETLER : borç krizleri cisco