Teknoloji Ekonomisi 21 EKİM 2011 / 14:48

Cisco 99 milyon dolara BNI Video’yu satın alıyor

Satın alma ile Cisco, Videoscape servis sağlayıcı video stratejisini daha ileri bir noktaya taşımayı hedefliyor. Şirket, görüntülü iletişim konusunda hızla gelişiyor.Merkezi ABD Massachusetts’teki Boxborough’da bulunan BNI Video, servis sağlayıcılara video arka ofis ve içerik sağlama ağı (CDN) analitik yetenekleri sunan iki temel video ürününe sahip. Satın alma, servis sağlayıcıların İnternet Protokolü (IP) ağı üzerinden herhangi bir cihazla ileri video deneyimleri sunduğu Cisco Videoscape TV platformunun yeteneklerini artıracak. BNI Video’nun teknolojisi ayrıca Cisco’nun servis sağlayıcı müşterilerine operasyonel maliyetleri ve karmaşayı azaltarak gelirlerini artırma imkanı sunacak.

Cisco Başkan Yardımcısı Marthin De Beer, “Cisco olarak servis sağlayıcı müşterilerimize tüm cihazlar üzerinden yeni nesil IP tabanlı video deneyimleri sunmaya odaklandık. Servis sağlayıcılar da küresel olarak Videoscape vizyonumuzu benimsemiş durumda ve BNI Video’nun satın alınmasıyla birlikte Videoscape platformumuzu geliştirerek müşterilerimize bu platforma geçiş konusunda daha net bir yol sunacağız” diyor.

Yönlendirme-anahtarlama, işbirliği, veri merkezi sanallaştırma ve bulut bilişimle birlikte Cisco’nun öncelikli beş alanından biri olan video, IP trafiğini artıran en büyük etken. Yakın dönemde tamamlanan ExtendMedia ve Inlet Technologies satın almaları da Cisco’nun Videoscape portföyünü güçlendiriyor.

Satın alma tamamlandığında, BNI Video çalışanları Cisco’nun Servis Sağlayıcı Video Teknoloji Grubu’na dahil olacak. 99 milyon dolarlık satın almanın Cisco’nun 2012 mali yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.