Teknoloji Ekonomisi 15 AĞUSTOS 2013 / 14:20

Cisco 4 bin kişiyi işten çıkarıyor

Satışların yavaşlaması nedeniyle beklentilerin gerisinde kalacağını öngören şirket, iş gücünün yüzde 5’iyle yollarını ayırıyor.Dünyanın en büyük ağ ekipman üreticilerinden Cisco, ABD dışındaki satışlarındaki zayıflamadan dolayı 4 bin kişiyle yollarını ayıracağını açıkladı. Dünya çapında 80 bin çalışanı bulunan şirket, son zamanlarda Huawei, Juniper ve Palo Alto karşısında kâr marjında yoğun baskıyla karşılaşmıştı.

Son üç yıl içerisinde 59 şirketi satın almak için 10,6 milyar dolar harcayan Cisco, var olan ürünlerine yazılım ve güvenlik başlıkları altında geliştirmeler yapmayı hedefledi. Cisco, son olarak 2,7 milyar dolara Sourcefire’ı satın almıştı. Şirket bu dönüşüm süresinde, son işten çıkarmalarla birlikte iki yılda tam 12 bin 300 kişiyle yollarını ayırdı.

Gelirlerinin yüzde 42'si Amerika dışından

Analistlere göre, Cisco’nun harcamalarını daha etkili yönetmesi için bu tür yöntemlere başvurması makul karşılanabilir ancak şirketin kendine yeni gelir kaynakları yaratması gerekiyor. Cisco’nun New York Borsası’nda bu yıl içerisinde yaşadığı düşüş yüzde 34’ü buldu.

Japonya, Çin ve Avrupa’daki piyasalarda beklediği geliri elde edemeyen şirket, web üzerinden izlenen video ve mobil cihazların artışıyla birlikte sağladığı altyapı çözümlerinden kazanç sağlarken, zayıflayan ekonomiler nedeniyle yatırımların azalmasından oldukça etkilendi. Cisco gelirlerinin yüzde 42’sinin ABD ve Kanada dışından olduğu biliniyor.

1995 yılından bu yana Cisco’nun CEO’su olan John Chambers, altyapı sağladıkları şirketler ve operatörlerin gelirlerindeki durgunluk nedeniyle Cisco’nun büyüme oranının düşük olacağını duyurdu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun