Teknoloji Ekonomisi 23 ŞUBAT 2012 / 15:04

Çinli işçi artık daha fazla kazanıyor ama, bu durum son kullanıcı fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Çinli işçi artık daha fazla kazanıyor ama...

Apple’ın üretimde çalışan işçilerin intiharlarını durdurmak için ücretlere zam yapması Çin’deki istihdam gelirlerini artırdı. Ancak şirketler bu maliyetin son kullanıcıya yansıyabileceği konusunda uyarıyor.HP ve Dell, Apple’ın Çin’deki tesislerinde çalışan işçilerin ücretlerindeki büyük artışı yakından takip ederken, istihdam maliyetleri bu şekilde artmayı sürdürürse, onların da kendi ürünlerinde fiyatları yükseltmek zorunda kalacağı konuşuluyor.

Müşterileri arasında Apple, HP, Dell, Nokia ve Motorola’nın yer aldığı en büyük üretici olan Foxconn’un, geçtiğimiz hafta Çin’deki çalışanlarının ücretlerini yüzde 16-25 oranında artırması sektörde istihdam maliyetlerini artıracak dalganın çıkış noktası olarak görülüyor. Bu zam aynı zamanda 2010 yılından beri yapılan üçüncü zam olma özelliğini taşıyor.

Son kullanıcıya olumsuz yansıyabilir

Ücret artışları, Çin elektronik ürün imalat sektöründe giderek büyüyen bir eğilim halini alıyor ve HP, Dell gibi düşük marjlarla iş yapan şirketler üzerinde baskı oluşturuyor.

HP yetkilileri, Çin’de ücret artışlarının sonuç olarak dünya elektronik sektöründe dalga dalga etkisini göstereceğine dikkat çekerek, Foxconn’un istihdam maliyetlerinin yükselmesinin son kullanıcı fiyatlarını da etkileyeceğini vurguladı.

Bunun sektörün tamamını etkileyen bir fenomen olacağını belirten yetkililer, bundan sonra maliyetin ne kadarını tüketiciye yansıtacaklarına ve kendilerinin şirket olarak ne kadar maliyeti yüklenebileceğine karar vereceklerini söyledi.

Analistlere göre, HP ve Dell’in bilgisayarlarının maliyeti biraz daha yüksek olabilir. Bu şirketlerin zaten ekstra maliyetleri yansıtmanın yollarını aradığına dikkat çeken analistler, bu şirketlerin ürünleri Apple’ınkiler kadar farklılaşmadığına dikkat çekiyorlar.Foxconn’da sular durulmuyor

Apple’ın iPad ve iPhone’larının en büyük üreticisi olan Foxconn da şu sıralarda tartışmaların odak noktası olmayı sürdürüyor. Çalışanların kötü çalışma koşullarından rahatsız duymaları ve ortada dolaşan intihar haberleri yle başlayan süreç halen devam ediyor.

Foxconn’un ücret artışları da Çinli elektronik üreticilerinin istihdam sağlamak için daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde hayata geçti. Shenzen hükümeti, Ocak ayında yaptığı açıklamada asgari ücreti yüzde 13,6 oranında artıracağını duyurmasına karşın, fabrika sahipleri ise bu yönde bir hamlenin, bölgenin ihracatına daha da büyük bir darbe vuracağı yönünde uyarılarda bulunmuştu.

Merkezi Tayvan’da olan Foxconn da, Shenzhen’de başlangıç seviyesindeki bir çalışana verilen ücretin aylık 1.800 yuana (290 dolar) yükseltildiğini, hatta çalışanın teknik bir sınavı geçmesi halinde alacağı ücretin 2 bin 200 yuana yükseleceğini açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun