Teknoloji Ekonomisi 18 AĞUSTOS 2011 / 11:12

Çin malı ABD'yi yüzde 3’le vuruyor

Çin malı ABD'yi yüzde 3’le dövüyor

ABD'de kullanılmakta olan ürünlerin sadece yüzde 3’ü Çin’de üretiliyor ama bu yüzde 3’lük üretim karşılığında ABD en önemli kozunu rakibine kaptırıyor.Tüm dünyada çeşitli alanlarda yapılan üretimin geçtiğimiz 20 yıl içinde büyük bir hızla Çin merkez olmak üzere Uzak Doğu’ya kaydığı bilinen bir gerçek. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından başlayan seri üretim çılgınlığının vardığı son nokta ucuz iş gücünün yoğunlaştığı, dünyaya hükmeden bu merkezler oldu.

ABD’de ekonomist Galina Hale ve Bart Hobijn tarafından hazırlanan bir rapor, ‘Made in China’ etiketli ürünlerin ABD’deki ürünlerin sadece yüzde 2,7’sini kapsadığını ortaya koyuyor. Rapora göre ABD’lilerin bu ürünler için ödediği paranın yarısından daha azı ürünün gerçek maliyetine gidiyor. Gerisi ABD içerisindeki aracılara, taşıma ve pazarlamaya ayrılıyor.

Bunun yanında elde edilen veriler, ABD’lilerin 3’te 2’sinin eşya (mal) yerine yüzde 96 oranında ABD menşeili olan servislere para ödediğini gösteriyor. İnsanlar Çin malına konusunda da endişeli değil, çünkü bu ürünlerin ABD pazarındaki mallara etkisi çok az. Bunun en büyük nedeni ABD’nin hala Çin’den sonra ikinci büyük üretici konumunda olması.

Büyük tehlike geliyor

‘Made in China’ olayına sadece rakamlar üzerinden bakıldığında ABD açısından çok dert edilecek bir şey yok gibi görünse de işi aslı öyle değil. Örnek olarak Apple, ucuz iş gücüne sahip Uzak Doğu merkezli Foxconn üzerine tüm üretim işini yıkıp ürünler üzerinden büyük kâr sağlıyor. Ancak Apple bu şekilde Foxconn’a yenilikçi tasarımlar ortaya koyma kabiliyetini de vermiş oluyor. Buna durumun ne kadar ciddi olduğuna en büyük örnek ise iPad’in piyasaya çıkmasından hemen önce Foxconn’un 100 dolarlık iWonder adlı tablet’ini piyasaya sürmeye hazırlandığını duyurmasıydı.

Sonuç olarak ABD, daha önceleri işin ‘pis tarafını’ yaptırdığı ve ‘sadece bir üretim üssü’ olarak gördüğü Uzak Doğu’ya bugün güneş enerjisi ve bio teknoloji gibi yarının teknolojilerini de emanet ediyor. Bu durumun malum bölgeyi yakın bir zaman sonra uç teknolojinin yenilikçi bir üretim merkezi haline dönüştürmesini mümkün hale getiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun