Teknoloji Ekonomisi 23 TEMMUZ 2010 / 08:35

Çevre dostu güneş pili şimdi Türkiye’de

Ticari binalar ve evlere yönelik hazırlanan güneş pili enerji tasarrufu sağlayacak.

Ticari binalar ve evlere yönelik hazırlanan güneş pili enerji tasarrufu sağlayacak.


Mitsubishi Heavy Industries’in Fotovoltaik Sistemleri’nin (Güneş Pili) Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Airfel, ticari binalar ve müstakil evlerin enerjiden tasarruf etmesine olanak verecek.

Güneş pillerinin Türkiye’deki yetkili satışını üstlenen Airfel, bu yatırımın Türkiye ve İstanbul şartlarında kapasite olarak ciddi bir öneme sahip olduğunu düşünüyor.

Airfel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söylüyor: “Fotovoltaik terimi, ışıktan gerilim üretilmesi anlamına geliyor. Fotovoltaik piller, yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken maddeler. Özellikle geniş ölçekli ticari binalar ve müstakil evler için güneşten elektrik üretimi gerçekleştiren bu sistemler, çevreci uygulamalar arasında yer alıyor. Sistem yılda ortalama 11 bin kilogram karbondioksit salınımını ortadan kaldırıyor.”

Uluslararası Enerji Ajansı 2009 Türkiye raporunda örnek projelerden biri olan Güneş Pili sistemi, şimdilerde Airfel binasında kullanılıyor ve şirket bu yolla yıllık ortalama 17 bin kwh enerji üretmeyi ve yılda 35 ağaç kurtarmayı hedefliyor.