Teknoloji Ekonomisi 10 MAYIS 2012 / 16:06

CEO Club'da yeni Türk Ticaret Kanunu irdelendi

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, Astaş Holding etkinlik sponsorluğunda düzenlenen CEO Club toplantılarında, bu ay yeni Türk Ticaret Kanunu masaya yatırıldı.Türk ticaret hayatında bir çok değişikliğe sebep olması beklenen yeni kanunun, iş dünyasında ne gibi değişikliklere sebep olabileceği, yatırım ortamlarını nasıl etkileyebileceği gibi noktalar tartışılırken, oturumda şirketlerin yeni kanunun getirilerini dikkate alarak kendi bünyelerinde yapmaları gereken değişikliklere de yer verildi.

Açılış konuşmasını Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel'in yaptığı toplantıda, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın yeni kanunun iş dünyası için yarattığı açılımı tüm yönleriyle ele aldı.

Mobil internet yeni iş biçimleri yaratıyor

Hasan Süel yaptığı konuşmada, mobil internetin dijital uçurumları ortadan kaldırma konusunda katkıları olduğu gibi yeni iş modelleri ve değer yaratma biçimleri oluşturma konusunda da etkileri olduğunu dile getirdi. Mobil iletişim teknolojilerinin yarattığı ekosistemin, ekonominin temel itici güçlerinden biri olduğunu söyleyen Süel, özellikle akıllı telefon ve mobil cihazların artmasının bunun en büyük sebebi olduğunu ifade etti. 2014 yılında cep telefonu kullanıcılarının yüzde 50'sinin mobil ödeme metotuna geçeceğini söyleyen Süel finanstan perakendeye, sağlıktan eğitime birçok alanda değer üreten yeni iş modellerinin yolda olduğunun altını çizdi.

Toplantıda konuşan T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yürürlüğe girecek kanunun 11 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtirken, tam 1535 maddenin geçtiğini söyledi. Bakan Yazıcı, kendilerine ulaşan eleştirileri, görüşleri ve önerileri dikkate aldıklarını ifade etti. Bu bilgileri diğer bakanlıklar da paylaştıklarını dile getiren Bakan Yazıcı, bu yasa ile kayıtdışılığın önüne geçmek istediklerini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun