Teknoloji Ekonomisi 27 TEMMUZ 2009 / 14:41

Bu robot bizde iyi iş yapar

Siyasetçilerimizin, bakanlarımızın kurdela kesmekten elleri yorulduğunda bu robot yardıma yetişebilir.

Siyasetçilerimizin, bakanlarımızın kurdela kesmekten elleri yorulduğunda bu robot yardıma yetişebilir.


Türkiye'de her gün onlarca belki yüzlerce açılış olur. Siyasetçilerimiz de bu açılışlarda boy göstermeye bayılır. Onların açılışlara yetişemedikleri zamanlarda yardımcı olabilecek robot ise işte tam da bu robot olabilir.


Iowa State Üniversitesinde geliştirilen bu robot, şimdiye kadar üretilen robotlarda bulunmayan şekilde bir alet kullanma yeteneğine sahip. Kurdela keserken veya makasla bir şeyi keserken, adeta bir insane gibi dirseğini, kolunu, parmaklarını kullanabiliyor, eğip bükebiliyor.


Robot ilk kurdela kesme deneyimini ise Iowa State'in yeni Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği binasını kullanıma açarken yaşadı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun