Teknoloji Ekonomisi 17 HAZİRAN 2010 / 14:57

Bu elektrikli otomobil peynir ekmek gibi satacak

Nissan, Leaf modeline ilgi artınca Li-ion pil üretimini hızlandırdı.

Nissan, Leaf modeline ilgi artınca Li-ion pil üretimini hızlandırdı.


Nissan'ın elektrikli aracı Leaf tanıtımı yapıldığından beri büyük bir ilgiyle karşılandı. 2011'de piyasaya çıkacak aracın makul bir fiyata sahip olması en büyük özelliği olarak göze çarpıyor. Aracın 33 bin dolar civarında bir fiyattan satışa sunulması bekleniyor.

Nissan, oluşacak talebe bağlı olarak Leaf için üretilecek lityum-ion pillerin sayısının da artırılacağı açıklandı. Yılda 54 bin pil üretilmesi planlanırken bu sayı 90 bine çıkarıldı.

Bu arada cihazın ön siparişlerinin Amerika ve Japonya'da 19 bini bulduğu belirtildi. Karbon salınımı sıfır olan araç, egzoz borularından çıkan gazdan da çevreyi ve bu çevreye dahil olan insanı da kurtaracak.

Neredeyse tamamen sessiz olacak Nissan Leaf'in özellikle "görme engelli yayalar" için tiz bir ses çıkarması planlanıyor. Öyle ki, yolda giderken ses çıkarmaması fark edilmemelerine sebep olma riskini doğuruyor. Bu sebeple kendini belli edebilmek için de bir şekilde ses çıkarması şart oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun