Teknoloji Ekonomisi 27 KASIM 2012 / 16:38

BKM internet üzerinden alışverişin şifrelerini açıkladı

BKM e-ticaretin şifrelerini açıkladı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM); e-ticaret sektöründe internet üzerinden yapılan kartlı ödeme verilerinin açıkladığı ve BKM Express’in bu sektöre katkılarının değerlendirildiği bir toplantı düzenledi.Türkiye’de, son 5 yılda yıllık bazda yaklaşık yüzde 50 oranında büyüme yakalayan internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin gelişimini sürdürdüğüne dikkat çekilirken, BKM’nin internet üzerinden yapılan alışverişler için hazırladığı ödeme platformu BKM Express’in bu yapıdaki rolü ele alındı. Öte yandan, BKM Express’in reklamlarının 27 Kasım akşamı itibariyle medyada yerini alacağı bilgisi de verildi. Düzenlenen toplantıda BKM ekibinin yanı sıra, reklam çalışmalarını hazırlayan ajanslardan yetkililer de yer aldı.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, internetten alışverişin hızla büyüdüğüne dikkat çekerek, e-ticarette kartlı ödemelerin bu yılı 30 milyar lira ile kapatmasının öngörüldüğüne değindi. Bu tutarın 2023 yılında ise 350 milyar lirayı aşması hedefine dikkat çeken Canko, şöyle devam etti:
“İnternet üzerinden gerçekleştirilen kartlı alışverişlere, biz de BKM Express ile katkı sağlıyoruz. 21 Haziran 2012’de BKM Express ile pilot uygulamamıza başladık. 21 işyeri ile başladık, bugünse 60’a yakın marka bu yapıda ve marka, logo kurgusu da yerine oturdu. Bu yapı yurtdışından çok ilgi gördü ve birçok ülkeye geçen süreçte BKM Express yapısını anlattık. 2013 yılında ise daha fazla şey yapacağız”

27 Kasım itibariyle BKM Express iletişim maratonunun başlayacağını söyleyen Canko, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla e-ticarette Türkiye’nin potansiyelini farklı örnekler ve verilerle ortaya koydu. İnternetten yapılan kartlı ödemelerin 2015 yılında yüzde 11, 2023 yılında ise yüzde 18 pay almasının beklendiği belirtilen raporda Canko ise bu hedefi bir adım ileri götürerek,
“Bu rakamlar bile aşılabilir ve bence yüzde 25’in altında kalınmaz” dedi. BKM araştırmalarına göre, internetten yapılan kartlı ödemelerin başında yüzde 90 ile havayolu bilet alımı, yüzde 40 ile seyahat acentaları, yüzde 36 ile sigorta şirketleri ve yüzde 30 ile hizmet sektörü ilk sıralarda yer alıyor. 2012 yılında yaklaşık 17 milyon kredi kartı ile internetten alışveriş yapıldığını belirterek, “Bu sayı niye artmasın?”

diyen Canko, BKM Express ile ilgili de şu bilgileri verdi:
“Nakitsiz ödemeler dönemi hedefimizde internet alışverişinin önemli bir yeri var. BKM Express ise kullanıcı için kart bilgilerini paylaşmadan, kolay alışveriş yapılmasını sağlayan bir yapı. Kişinin kendi şifresi ve cep telefonuna gelen bir kısa mesajla ödemeyi güvenle tamamlaması mümkün. Bu yapıda taksit ve puan kampanyalarından da yararlanabiliyorsunuz. İş yerleri de ek ücret ödemiyor ve anlaşmalı oldukları bankaların uygulamalarını, taksitlerini sunmaya devam ediyorlar”

BKM Express kapsamında şu anda 10 banka sistemde ve hedef; 2013 yılında tüm bankaların bu yapıya katılması. Kart sunabilen 26 bankanın da bu listede olmasını istediklerini söyleyen Canko, 21 iş yeri ile çıktıkları yolda bugün 60’tan fazla iş yeri olduğu bilgisini de verdi. Bu şirketleri 'e-ticaretin en büyük iş yerleri' olarak tanımlayan Canko, BKM Express iletişim kampanyası ile ilgili şu detayları verdi:
“’İnternetten aldım’ sloganı ile kapsamlı bir reklam çalışmasına başlıyoruz. Toplumun her kesimini hedefliyor ve bir alışkanlık yaratmak istiyoruz. Ticari kaygımız olmadığı için stratejimiz bu yönde. 2013 yılında BKM Express ile dijital cüzdan ile de bankalarda ait tüm kartların eklenebildiği, tüm iş yerlerinin katılabildiği, tüm cep telefonları ve operatörlerle tüm müşterilerin kullanabildiği bir mobil ortam sunacağız. 2013 yılında uluslar arası ödeme kuruluşları ile de işbirliğimiz olacak. Bu yapıyı Türkiye ile sınırlamak yerine, dünyaya da açmak istiyoruz. Örneğin amazon.com’dan bir alışveriş yapıp BKM Express ile ödemek mümkün olacak, ama bunun detaylarını daha sonra anlatacağız”

Toplantı sonrası soru-cevap bölümünde 21 Haziran’da başlayan pilot uygulama ile 15 bin üyenin BKM Express yapısına kayıt yaptırdığını belirten Canko, 2013 yılında yurt dışı bağlantıları konusunda daha geniş açıklamalar yapacaklarını da vurguladı. Tüm bankaların neden bu yapıda yer almadığı yönünde bir soruya,
“Bu, meşakkatli bir iş ve bankaların ciddi iş gücü ayırması gerek. Bu yıl 10 banka bu kaynağı ayırarak sisteme girdi. Hedef, POS’ta kullanılan tüm kartların bu yapıda yer alması” dedi. BKM Express yapısında yer alan markalar ve bunların seçimi konusunda da Canko, “Bir banka ile sanal POS’u olan bir e-ticaret sitesi bize başvurabilir. Biz sanal POS firması değiliz, ama var olan yapıları bir adım yukarı taşıyoruz”

dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun