Teknoloji Ekonomisi 04 OCAK 2012 / 12:09

Başarılı bir girişim yüzde 676 kazandırıyor!

Başarılı bir girişim yüzde 676 kazandırıyor!

Eğer iyi bir fikriniz varsa ve bunu iyi pazarlayabilirseniz, ortalama 25 milyon dolar yatırılan girişimlerin 196 milyon dolara alıcı bulduğunu unutmayın.Birçok yatırım beklenen başarıyı elde edemiyor ancak başarılı olanlar da önemli yatırımlar alıyor. Zira CrunchBase’in araştırmasına göre, başarılı bir girişim ortalama 25.3 milyon dolar yatırımlar ortaya çıkıyor ve 196.8 milyon dolara satılıyor. Böylece yatırımcı ya da girişimci şirketin tamamına sahipse ortalama yüzde 676 kâr elde ediyor.

Halka açılmış şirketler genelde daha düşük yüzdeli geri dönüş elde ediyor ancak her çıkışta daha fazla para getiriyor. Açılmadan önce ortalama 580.3 milyon dolar yatırım alan bir şirket, halka açıldığı ilk günde ortalama 2.3 milyar dolar elde ederek yüzde 303 yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Belaruslu Mühendis Alexey Tolkachiov’un yaptığı analize göre, son 5 yılda satılan girişimler 10 yaşında daha genç durumda. Yeni nesil şirketler ilk yıllarında satılarak yatırımcı ya da girişimcisini oldukça memnun edecek rakamlara erişebiliyor.

Teknoloji alanındaki güncel yatırım bilgilerini http://www.crunchbase.com/ adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca http://buzzsparks.org/ adresinden yıllara göre yatırım ve yatırımcıları gözlemlemeniz mümkün.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun