Teknoloji Ekonomisi 25 TEMMUZ 2011 / 12:15

Aynı şehirde 5 sahte Apple mağazası bulundu

Çin yönetimi, Kunming şehrindeki 5 sahte Apple mağazası hakkında inceleme başlattı. Bu mağazaların ikisinin araştırmalar sırasında satış yapması yasaklanırken diğerlerinde sahte ürünlere rastlanmadığı açıklandı.Gerçek mağazanın birebir taklidi olan üç sahte mağaza, bir blog’da kendilerinden bahsedilmesi ile dünyanın dikkatini çekmişti. Blogdaki bilgilerin medyaya yansıması ile, dış ticaret yetkilileri soruşturma açtı ve Kunming’de resmi Apple mağazalarını taklit eden beş mağaza olduğu anlaşıldı. Bu mağazaların iki tanesi, sahiplerinin ruhsatları olmadığı gerekçesiyle kapatıldı.

Polis açıklamasında diğer üç sahte Apple mağazasında satılan sahte Apple ürünleri bulunmadığı için müdahale edilmediği bildirildi.

Kunming’de yaşayan bir Amerikalı’nın blogu olan BirdAbroad’da sahte bir Apple mağazası ziyaretinin tüm detaylarına yer veriliyordu. Blog’da yer alan yazıda blogger, mağaza çalışanları ile sohbetleri ve onların da kendilerini Apple için çalışıyor sandıkları bilgisine yer vermişti.

Çinli yetkililer BirdAbroad tarafından ziyaret edilen mağaza hakkında soruşturma açtı, ama bu mağaza, daha önce kapatılan sahtelerden bir tanesi değil. Çünkü bu mağazanın ticaret lisansı var ve gerçek Apple ürünleri satıyor. Apple ise bu sahte mağaza ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.Blogunda ise BirdAbroad, ilk adımda bu mağazada alışverişin ne kadar keyifli olduğunu anlatıyor, bunun sebebinin de gerçek Apple mağazalarının kilit unsurlarını kopyalama çabası olduğunu belirtiyordu. Buna verdiği örnekler de; dolambaçlı merdiven, üst kattaki oturma alanı, mavi tişörtler giyen çalışanlar ve kısa ID boyun askılarıydı. Ama daha yakından bakıldığında, mağazanın çok yüksek standartları olmadığının anlaşıldığını blog’unda yazan BirdAbroad, buna gerekçe olarak da merdivenlerin aralarındaki boşlukları, duvarların boyasının akan bölgelerini ve mağazanın girişinde yazan ‘Apple store’ yazısını gösterdi.

Çünkü Apple, logosunun yanına asla ‘Apple Store’ yazmıyor. Blogger’ın bu keşifleri, Çin’deki tek resmi Apple mağazalarının Pekin ve Şangay’da olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Sahte mağazanın Apple ürünlerini nasıl ve nereden aldığı da belirsiz. Yani bunların bir Apple distribütöründen mi, yoksa kaçak olarak mı edinildiği bilinmiyor. Bu sahte mağazalara yapılan ziyaretin detaylarını paylaşan blog da bu arada son günlerde çok popüler oldu ve son 48 saatte 500 binden fazla ziyaretçiyi kendine çekmeyi başardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun