Teknoloji Ekonomisi 22 ARALIK 2011 / 18:37

Avrupalı masraf yapmıyor, elmadan uzak duruyor

Avrupalı masraf yapmıyor, elmadan uzak duruyor

Avrupa’nın zayıflayan ekonomileri ve rakip akıllı telefonların düşük fiyatları, kıtada iPhone satışlarını olumsuz etkiliyor.Kantar Worldpanel ComTech’in araştırmasına göre, Apple’ın iPhone 4S’i ekim ayında İngiltere ve ABD’de konumunu güçlendirdi, ama yeni telefonlar Avrupa kıtasında tüketici ilgisini çekmekte başarısız oldu. Avrupa’da Apple’ın hızlı büyüyen akıllı telefon pazarındaki payı düştü. Bölgede akıllı telefon pazarında ise Android platformuyla Google’ın hakimiyeti var.

İngiltere, ABD ve Avustralya’da Apple’ın yeni iPhone’u Noel öncesinde satışlarda ön sırada. Ancak Avrupa ülkelerinde benzer bir görüntü söz konusu değil.

Apple’ın Kasım ayında sona eren 12 haftalık dönemde pazardaki payı ABD’de geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 25’ten yüzde 36’ya yükseldi. İngiltere’de de bu oran yüzde 21’den yüzde 31’e çıktı.

Buna karşılık, Fransa’da Apple ilgisi söz konusu dönemde geçen yıla kıyasla yüzde 29’dan yüzde 21’e, Almanya’da da yüzde 27’den yüzde 22’ye geriledi. Benzer bir düşüş İtalya ve İspanya’da da görüldü.

Zayıflayan ekonomi öncelikle iPhone’u vurdu

Avrupa satışlarında pahalı Apple modelinin gerilemesinin temel sebebi; bölge ülkelerinin zayıflayan ekonomileri olarak öne çıkıyor. Euro bölgesi GSMH’sı üçüncü çeyrekte sadece yüzde 0.2 büyüdü. Birçok ekonomiste göre, dördüncü çeyrekte ve 2012 yılının ilk çeyreğinde ekonomide küçülme ihtimali de yüksek. Euro bölgesinin kamu borçları odaklı ekonomik krizi yatırımların önünü kestiği gibi, iş dünyası ve bireylerin güvenini de olumsuz etkiliyor. Bu sorunlar ışığında kamunun harcama kesintileri ve artan işsizlik paralelinde, bireyler de harcamalarına dikkat ediyor.

Google Android işletim sistemiyle tüm pazarlarda yüzde 46-51 aralığında pazar payına sahip. Samsung Electronics, Sony Ericsson, LG Ericsson ve Motorola Mobility gibi cep telefonu üreticileri de telefonlarında Google’ın Android platformunu kullanıyor. Almanya’da Android son 12 haftada akıllı telefon satışlarında yüzde 61 pazar payı ile hakim durumda. En çok satan telefon ise Samsung Galaxy S II.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun